Taliban: Asker Çekme Sembolik Bir Eylem

24.06.2011 00:50
Taliban: Asker Çekme Sembolik Bir Eylem
Taliban, ABD Başkan Barack Obama’nın ABD’nin Afganistan’dan çekilmeye başlayacağı yönünde açıklamasını çok önemsemeyerek, bunun sembolik ve yetersiz bir eylem olduğunu savundu.

Afganistan’daki Taliban hareketi yayınladığı bildiride, bu yıl 10 bin askerin çekileceği açıklamasının ne uluslararası toplumu ne de Amerikan halkın tatmin etmeyen sembolik bir eylem olduğunu belirterek, ABD’yi hiçbir temeli olmayan zafer açıklamasıyla halkına birçok defa savaşın bittiği ümidini vermekle suçladı. Afganistan Devlet Başkan Hamid Karzai ise ABD’nin çekilme takvimi açıklamasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. ABD Savunma Bakan Robert Gates de yaptığı açıklamada, Başkan Obama’nın kararına destek verdiğini belirterek, ksmi çekilme için, 1.5 yıldır sağlanan ilerlemeyi tehlikeye atmayacak şekilde yeterli imkan, zaman ve esnekliğin bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan, Avustralya Başbakan Julia Gillard, ABD’nin 2012 yazına dek askerlerinin üçte ikisini çekeceği açıklamasına karşın, Afganistan’daki Avustralya askerlerinin önceden belirlendiği gibi 2014’e kadar kalacakların açıkladı. Fransa’dan yapılan açıklamada da Afganistan’daki yaklaşık 4 bin Fransız askerinin Amerikan askerlerinin çekilmesine bağlı bir takvim içinde ve aşamalı bir şekilde çekileceği belirtildi. (Yeni Akit)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim