Taliban, ABD Helikopteri Düşürdü: 8 Ölü

19.12.2013 16:08
Taliban, ABD Helikopteri Düşürdü: 8 Ölü
Taliban Afganistan'da yine ABD helikopteri düşürdü. 8 ABD askeri öldürüldü.

ABD ve müttefik NATO Afganistan'da ağır kayıplar vermeye devam ediyor. 8 koalisyon askeri, ABD helikopterinin düşürülmesi sonucu öldürüldü. Taliban saldırıyı üstlendi. NATO ise uçak düştüğünü iddia ederek, olay bölgesinde düşman aktivitesine rastlanmadığını öne sürdü ve uçağın neden düştüğünün araştırıldığını belirtti.

Taliban ölü sayısını 8 olarak açıklarken NATO 6 askerin öldüğünü savundu.

Afganistan'daki yabancı güçler benzer bir politika uyguluyor ve Taliban tarafından uğratıldıkları kayıpları saklama eğilimine gidiyorlar. 

TALİBAN: HELİKOPTERİ BİZ DÜŞÜRDÜK

Taliban ise ABD helikopterinin düşürülmesiyle ilgili daha detaylı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, helikopterin Zabul vilayetinin Şahjoi bölgesinde düşürüldüğü belirtildi.

Taliban'ın resmi sitesindeki haberde, saldırının öğleden sonra 15.00'te gerçekleştiği, helikopterin İbrahim Khelo bölgesinde alçak uçuş yaptığı sırada ateş topuna dönüşerek düştüğü vurgulandı. Taliban 8 NATO askerinin ve mürettebatın öldüğünü duyurdu.

Görgü tanıkları saldırı sonrasında işgal güçlerine ait başka helikopterlerin bölgeye geldiğini, olay yerinin kordon altına alındığını anlattılar.

Taliban daha önce de ABD helikopterleri düşürmüştü. En önemli saldırılardan biri Vardak vilayetinde Tangi vadisinde 2011 yılının Ağustos ayında gerçekleşti. RPG ile saldıran Taliban ABD ordusuna ait Chinook helikopterini düşürdü. Saldırıda SEAL ekibi dahil 38 ABD askeri öldürülmüştü. (Incanews)

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim