1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Talepler Koalisyonun Öyle Kolay Olmadığını Gösteriyor'
'Talepler Koalisyonun Öyle Kolay Olmadığını Gösteriyor'

'Talepler Koalisyonun Öyle Kolay Olmadığını Gösteriyor'

Bakan Işık, basına yansıyan taleplerin, koalisyonun öyle kolay olmadığını gösterdiğini ancak kararı partilerin yetkili kurullarının vereceğini söyledi.

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, gündemdeki gelişmelere ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Koalisyon görüşmelerini değerlendiren Işık, şu anda AK Parti ve CHP heyetlerinin yaptığı görüşmelerin hangi noktada olduğuna ilişkin net bir bilgi veremeyeceğini söyledi. Buna karşın, basına yansıyan taleplerin, koalisyonun öyle kolay olmadığını gösterdiğine işaret eden Işık, bu konuda kararı verecek olanın, partilerin yetkili kurulları olduğunu ifade etti.

Görüşmeleri, söz konusu kurulların değerlendireceğini anlatan Işık, "Biliyorsunuz, 3 başlıkta alındı... Mutabakat sağlanan konular, uzlaşılamayan konular ve liderlerin kendi aralarında uzlaşabilecekleri konular" dedi. Işık, bir koalisyon olup olmayacağının bu değerlendirmelerin ardından ortaya çıkacağını kaydetti. 

"Terörle mücadele, PKK silah bırakana kadar devam edecek" 

Terör saldırılarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Işık, Çözüm Süreci'nin  PKK tarafından fiilen ihlal edilmesi ve ardından gelişen terör saldırılarına, hükümet tarafından hemen karşılık verildiğini söyledi. 

Hükümetin, "Çözüm Süreci var, ne yaparsanız yapın, biz size dokunmayız" anlayışında olmadığını herkesin gördüğünün altını çizen Işık, "Terörle mücadele, PKK silah bırakana kadar devam edecek. Terörle mücadelede artık, 'oturalım, konuşalım, uzlaşalım'dan ziyade ön şart, PKK'nın silah bırakmasıdır. PKK silah bıraktıktan sonra ne konuşulacaksa konuşulur. PKK silah bırakana kadar, silahsızlanma sağlanana kadar bu terörle mücadele devam eder" dedi. 

Bakan Fikri Işık, hükümet olarak da üstlerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirme gayreti içinde olduklarını belirterek, TÜBİTAK'ın geliştirdiği silahların ne kadar etkin kullanıldığını son operasyonlarda herkesin gördüğünü ifade etti. 

"Ekonomide şu anda bekle-gör dönemi var" 

Seçimlerin ardından yaşanan belirsizlik ortamının ekonomiye etkilerini de değerlendiren Işık, ekonomide şu anda "bekle-gör" dönemi olduğunu söyledi. Bu dönemin nereye doğru evrileceğinin de önümüzdeki günlerde görüleceğini aktaran Işık, bir koalisyon hükümeti kurulması veya erken seçim kararı alınmasıyla söz konusu dönemin ortadan kalkabileceğini ifade etti.

AA

HABERE YORUM KAT