1. HABERLER

  2. HABER

  3. Taksim’e Yürümek İsteyen Gruba Müdahale
Taksim’e Yürümek İsteyen Gruba Müdahale

Taksim’e Yürümek İsteyen Gruba Müdahale

1 Mayıs Günü dolayısıyla Beşiktaş'tan Taksim’e yürümek isteyen gruba polis, tazyikli su ve biber gazı kullanarak müdahale etti.

A+A-

Cumhuriyet Anıtı'na karanfil ve çelenk bırakma dışında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına kapatılan ve yoğun güvenlik önlemi alınan Taksim Meydanı'na gelmek isteyen bir grup, Kazancı Yokuşu yakınındaki Cengaver Han'dan aniden çıktı. Ellerinde Komünist Parti flamaları taşıyan ve sloganlar atan grup, koşarak Taksim Cumhuriyet Anıtı'na geldi.

Çevik kuvvet ekipleri, etrafını sardıkları grubu uzaklaştırdı. Ekiplerin müdahalesiyle grubun bir bölümü Kazancı Yokuşu'na doğru kaçarken, bazı kişiler de gözaltına alındı.

Geceyi de Cengaver Han'da geçirdikleri tahmin edilen grup, hanın üst katlarından da "Eşitlik ve Özgürlük için Komünist Parti" yazılı pankart açtı.

Güvenlik güçleri Kazancı Yokuşu'na bariyerler koyarken, Taksim Meydanı'ndaki önlemler artırıldı.

Barbaros Bulvarı'nda müdahale

Bu arada, HDP'li bir grup, Barbaros Bulvarı'nın Yıldız girişinden Beşiktaş Meydanı'na gitmek istedi. Geçişe izin vermeyen polis, bulvarın girişinde gruba biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından grup, ara sokaklara dağıldı.

Zincirlikuyu'nda toplanmak isteyen küçük bir grup da müdahale edilerek, dağıtıldı.

Balmumcu'dan Beşiktaş'a yürümek İnşaat İş üyelerine de polis izin vermedi. Sendika üyeleri, "Dünyayı biz inşa ediyoruz. Altında biz kalıyoruz, artık yeter pankartı" açarak buradaki bekleyişini sürdürüyor.

Taksim'e yürümek isteyen gruba müdahale

Zeytinburnu metrobüs durağı yakınında toplanan Eğitim-Sen üyesi bir grup, pankart açıp slogan atarak, E-5 yanyoldan yürüyüşe başladı. Polisin uyarılarına rağmen yürüyüşe devam eden gruba, biber gazıyla müdahale edildi. 

Şişli'deki DİSK Genel Merkezi'nde geceyi geçiren sendika üyesi bir grup, kortej halinde Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Grup, polisle yapılan görüşmenin ardından dağılma kararı aldı. 

Eğitim İlke-Sen üyeleri ve kendilerini "Antikapitalist Müslümanlar" olarak adlandıran grup ise iş kazalarında hayatını kaybeden işçiler için Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kıldı.

Kurtuluş'ta silah bulundu

Kurtuluş'ta toplanan ve Taksim Meydanı'na yürümek isteyen grubu, polis dağılmaları yönünde uyardı. Buna rağmen ilerleyişini sürdüren gruba, biber gazıyla müdahale edilmesi üzerine grup, ara sokaklara dağıldı. 

Polis, bu sırada yolda bir silah buldu. Eylemcilerin yola düşürdüğü tahmin edilen silah üzerinde, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler incelemelerde bulundu. Silah, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı'na gönderildi.

Beşiktaş'tan Taksim'e yürümek isteyen gruba müdahale

Beşiktaş Meydanı'nda toplanan grup da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlamak için Taksim Meydanı'na yürümek amacıyla Barbaros Bulvarı girişinde kortej oluşturdu. Grubun karşı tarafına da polis barikat kurdu.

1 Mayıs Tertip Komitesi ile yetkililer arasında bir süre yolların açılması yönünde görüşmeler yapıldı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve beraberindekiler, görüşmenin sonucunu açıklamak üzere katılımcıların yanına geldi.

Bu sırada gruptan polise pet şişe, sopa ve taş atıldı. Polis, bu gruba tazyikli su ile müdahale etti. Kortejin ön sıralarında bulunanlar, bu kişileri uyardı. 

Uyarıların dikkate alınmaması üzerine polis tazyikli su ve biber gazıyla gruba müdahale etti. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve HDP Milletvekili Sebahat Tuncel, DİSK Genel Başkanı Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen de biber gazından etkilendi.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da müdahale sırasında elinden yaralandı.

Şişli'de ise izinsiz gösteri yaptığı için gözaltına alınan 4 kişinin üstünde 17 molotofkokteyli ele geçirildi.

Polise molotofkokteyli ile saldıran gruba müdahale

Okmeydanı'nda ise polise molotofkokteyli, taş, havai fişek ve bilye atan gruba müdahale edildi. Bölgede önlem alan polis ekipleri, yol kenarında 3 el yapımı patlayıcı düzeneği buldu.

Vali Şahin: 203 kişi gözaltına alındı

İstanbul Valisi Şahin, kentte 1 Mayıs dolayısıyla Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen grupların çıkardığı olaylarda 6'sı polis memuru 24 kişinin yaralandığını, 203 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Altınok: Taksim'de tedbirlerimiz devam edecek

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Taksim Meydanı'nda incelemelerde bulunarak, ilgililerden bilgi aldı. 

Daha sonra İstiklal Caddesi'nde incelemelerde bulunan Altınok, İstanbul'da iyi tedbirler aldıklarını, bu tedbirler iyi duyurulduğu için halkın da sorun yaşamadığını dile getirdi.

Altınok, "Trafikle alakalı tedbirlerimizin büyük bölümünü saat 18.00 itibarıyla kaldırıyoruz. Saat 18.00'den sonra Levent-Yenikapı metrosu, Tünel, Tepebaşı-Şişli arasındaki yol ile finiküler hariç trafikteki alınan yol tedbirlerinin tamamı kaldırılacak. Taksim Meydanı ikinci bir emirden sonra açılacak. Taksim Meydanı'ndaki tedbirlerimiz devam edecek" dedi

AA

HABERE YORUM KAT