1. HABERLER

  2. HABER

  3. Taksimcilerin Sponsorundan Orman Katliamı
Taksimcilerin Sponsorundan Orman Katliamı

Taksimcilerin Sponsorundan Orman Katliamı

Eczacıbaşı grubunun Zekeriyaköy'de yaptığı orman katliamını ortaya koyan görüntüler sosyal medyaya yansıdı.

A+A-
Türkiye'nin en büyük şirketlerinin bağlı olduğu Eczacıbaşı grubunun Sarıyer'de bulunan Zekeriyaköy'de yaptığı orman katliamı Twitter'a bomba gibi düşen fotoğraflarla ortaya çıktı.
 
Gezi Parkı eylemleriyle başlayan ve ağaçların korunmasına yönelik tartışma Zekeriyaköy'deki katliamı da gündeme getirdi.
 
CHP'Lİ BAŞKANIN İZNİYLE KATLİAM
 
Sarıyer Manşet gazetesinin haberine göre, Taksim'e giderek çevreci mesajlar veren CHP'li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in izniyle Zekeriyaköy'de yaşanan orman katliamını gözler önüne seriyor.
 
100 MİLYON DOLARLIK RANT
 
Sarıyer Belediye Meclisi'nden geçen plan tadilatı ile yeşil alan ile villaların yapılacağı alanın yerleri değiştirildi. Değişiklikte manzaralı olan yeşil alan dere olarak bilinen atıl yere taşınırken, lüks villaların yapılacağı alan da manzaralı ormanlık alana çekildi. Sarıyer Belediyesi'nin onayı ile büyük bir ağaç katliamın yaşandı. Bu değişiklik sayesinde Eczacıbaşı'na 100 milyon doların üzerinde rant sağlandı. Bölgedeki gayrimenkul işletmelerine göre, derede yapılacak olan bir villanın değeri 500 bin dolar civarında olabileceği tahmin edilirken değişiklikle beraber villaların değeri 3 milyon dolara kadar çıktı.
 
ORMAN KATLİAMI CHP'Yİ 2'YE BÖLMÜŞTÜ
 
Eczacıbaşı Grubu'nun Zekeriyaköy'deki Ormanada projesi ile ilgili kıyak sayılabilecek plan tadilatı CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyelerini de ikiye bölmüştü. CHP'li meclis üyelerinin neredeyse yarısı bu plan tadilatına karşı oldukları için meclis toplantısına katılmazken, maddenin görüşüldüğü sırada AK Parti Meclis Üyeleri de meclisi terk etmişti. CHP'lilerin oy çokluğu ile geçen plan tadilatından sonra yüzlerce ağaç sökülerek Zekeriyaköy'de büyük bir orman katliamı yaşanmıştı. Sarıyer Manşet Gazetesi'nin daha öncede gündeme getirdiği bu ağaç katliamı birçok ulusal gazetede de yayınlanmıştı.
 
İşte orman katliamının öncesi ve sonrası fotoğrafları:
 
eczaecibasi_zekeriyakoy_ormankatliami1.jpg
 
eczaecibasi_zekeriyakoy_ormankatliami2.jpg

HABERE YORUM KAT