1. HABERLER

  2. HABER

  3. TAK Paravan Örgüt, Tehdit PKK’dan
TAK Paravan Örgüt, Tehdit PKK’dan

TAK Paravan Örgüt, Tehdit PKK’dan

Kürt aydınları Muhsin Kızılkaya, Ozan Şivan Perwer ve Gazeteci Mehmet Metiner’i internet sitelerine koydukları bir bildiriyle tehdit eden TAK’ın (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) kurucusu olarak bilinen PKK’nın eski yöneticilerinden Hıdır Sarıkaya Taraf ’a k

07 Mart 2011 Pazartesi 15:08A+A-

Kürt aydınları Muhsin Kızılkaya, Ozan Şivan Perwer ve Gazeteci Mehmet Metiner'i internet sitelerine koydukları bir bildiriyle tehdit eden TAK'ın (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) kurucusu olarak bilinen PKK'nın eski yöneticilerinden Hıdır Sarıkaya Taraf'a konuştu. Sarıkaya TAK diye bir örgütün olmadığını, PKK'nın üstlenmekten çekindiği, zorluk altında gireceği eylemlerden kaçınma amacıyla oluşturduğu paravan bir örgüt olduğunu söyledi. Bir dönem PKK'nın en önemli isimlerinden olan, örgütteki ayrışmadan sonra Osman Öcalan'la birlikte PWD'yi kuran Hıdır Sarıkaya, Kürt aydınlarına tehdidin arkasında TAK'ın değil PKK'nın olduğunu savundu. İşte Sarıkaya'ya sorulan sorular ve yanıtları:

TAK nasıl bir örgüttür?

TAK, tamamen gizli bir şekilde örgütlendirilmek istenen, terör eylemlerini kendisine esas alan, PKK'nin bizzat üstlenemeyeceği ve yapmak isteyip de yapamadığı eylemleri havale ettiği bir örgüt statüsündedir. PKK'nin üstlenmekten çekindiği, zorluk altına gireceği, kendisini teşhir edeceği eylemlerden kaçınma amacıyla oluşturduğu paravan bir örgüt.

Peki TAK'ın Taksim'deki bombalı eylemi...

TAK'ı kendi başına bir örgüt olarak görmüyorum. TAK diye bir oluşum hiç olmayabilir de. Çünkü daha önceden oluşturulmak istendiğinde ben reddettim. Dağıttım o örgütü. Peşinden 2003'te yeniden kurulduğunda da örgütün özel üyeleri yoktu. Biz ayrıldıktan sonra 10-15 kişiyi biraraya getirmiş olabilirler. Taksim'deki eylemi yapan da TAK değil.

Kürt aydınlarına yönelik tehditi nasıl değerlendirmeliyiz?

Eylemlerde şuna bakmak lazım. Ne amaçla bu isim seçiliyor ve bu eylem neye yarayacak. Bu insanların doğrudan TAK'a ilişkin bir açıklaması olmadı. Mesela Şivan Perwer'in şimdiye kadar TAK'a ilişkin bir söylemi olmadı. TAK'la çelişkili bir durumu yoktur. Şivan Perwer ne yaptı? Bülent Arınç ile görüşmüştür, Türkiye'ye dönebileceğini söylemiştir. Kendi sanatsal talepleri çerçevesinde Türkiye'de ortamın oluştuğunu ve orada kendisini ifade etmek istediğini belirtmiştir. Şimdi bunu hedef yapan PKK'dir. Bu noktada PKK, TAK'ı devreye koyuyor. Yani neyle 'onları sustururum' diyor. Kendilerinin bu eylemi yapması hem Kürt kitlesinden hem dünya kamuoyundan tepki toplayacaktır. Bu yüzden doğrudan bunları TAK'a havale ediyor. Ama dikkat edelim siyasal anlamda eylemi PKK belirliyor. TAK'ın böyle bir şeyi belirleme etkisi yoktur zaten.

DİCLE BAŞTÜRK / TARAF

HABERE YORUM KAT