1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Tahrir Meydanında Direniş Devam Ediyor!
Tahrir Meydanında Direniş Devam Ediyor!

Tahrir Meydanında Direniş Devam Ediyor!

Mısır'da gösteriler ikinci haftayı doldururken, eylemciler Mübarek'in görevi derhal bırakması için Tahrir Meydanında yüzbinlerle ifade edilen sayılarla direnmeye devam ediyor.

08 Şubat 2011 Salı 09:57A+A-

Mısırlılar, Mübarek'e "Artık git" diye seslenmeye devam ediyor

20:00 - Mısır'da muhalefetin protestoları hız kesmeden devam ediyor. Bu gün akşam saatlerinde Tahrir meydanında toplanan bir milyon gösterici hep bir ağızdan Mübarek'e "Artık git" diye seslendi.

Başkent Kahire'de hayatın normale dönmeye başlaması Mısır'ın resmi medyası tarafından protestoların düşüş eğilimine girdiği şeklinde yorumlanırken, muhalefet bugün de Tahrir meydanına bir milyon kadar protestocuyu toplamayı başardı.

Hükümet ile muhalefet arasında başlayan diyalog sürecine rağmen isteklerinden geri adım atmayan protestocular, Mübarek ve hükümet aleyhinde sloganlar attılar.

Meydanda sabahlayacak göstericiler için beraberlerinde yemek ve ilaç getiren protestocular sıkı bir aramadan geçirildikten sonra alana girebildi. Kontrollerden dolayı bazı göstericiler alana girebilmek için uzun süre bekledi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Müslüman Kardeşler Örgütü üyesi Mehdi Muhammed Hüseyin, yönetimin halkı istikrar söylemi ile yanına çekmeye çalıştığını fakat iktidardaki NDP'nin baskılarını 30 yıl boyunca yaşayan halkın artık bu rejime tahammülü kalmadığını söyledi.

Göstericilerden Hişam Azzuny ise "Burada hepimiz Mısırlıyız. Din, memleket, parti, görüş farkı olmadan hürriyet istiyoruz. Mısır'ın geleceğini istiyoruz" diye konuştu. Mehmet Kemal Firik / Zaman)

İhvan'dan Mübarek'e Son İhtar!

Müslüman Kardeşler, Mübarek'e istifa etmesi için son bir hafta verdi ültümatom verirken, gösteriler yeni boyut kazandı. Tahrir meydanında klinik ve okul bile açıldı.

Müslüman Kardeşler'in önde gelen isimlerinden Essam El Aryan, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifa etmesi için son olarak bir hafta süre verdiklerini belirtti..

Ülkenin üst kademesindeki yönetimin çökeceğini ve Mübarek'in de böylece gideceğini açıklayan El Aryan, bu sürecin çok uzun sürmeyeceğini söyledi. Müslüman Kardeşler'in Mübarek'in haysiyetli bir şekilde gitmesini istediklerinin de altını çizdi.

El Aryan ayrıca şimdiki iktidardan imtiyazları alabilmenin onların zayıflıklarını gösterdiğini, devrim yolundan geri dönüş olamayacağını ve bunun çok uzak olmadığını vurguladı.

Siyasal reform girişiminin bir parçası olarak siyasal tutuklulardan bazılarının serbest bırakıldığı belirtildi. İçişleri bakanlığından yapılan açıklamada iyi niyet gösterisi olarak 34 siyasi tutuklunun serbest bırakıldığı açıklandı.

Mısır'da özellikle İhvan-ı Müslimin üyesi çok sayıda tutuklu bulunuyor. Bunlardan bir ksımının1982 yılından beri tutuklu kaldığı bildiriliyor.

Bu arada gösteriler yeni boyut kazandı. Tahrir meydanında toplanan kalabalık meydan dışına yönelme işaretleri verdi. Meydanda acil durumlar için klinik açıldı. Okula gidemeyen öğrenciler için okul açıldığı haberleri de geliyor. (Dünya Bülteni)

Mısır'da Direniş 15. Gününde

Mısır'da başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda gösteriler ikinci haftayı doldururken, muhalif eylemciler bugün diktatör Hüsnü Mübarek'in görevi derhal bırakması çağrılarını yineleyecek.

Meydanda hala binlerce eylemci bulunuyor. Ancak ordu birlikleri trafiği açmak için, eylemcileri aşama aşama geriye doğru itti. Muhalifler ve hükümet arasındaki görüşmelerden de önemli bir sonuç çıkmadı.

Mübarek'in istifa edeceğine yönelik bir işaret de yok. Kahire'deki BBC muhabiri Jim Muir, kentte yaşam normale döndükçe eylemlerin ivme kaybetme riski taşıdığını söylüyor.

BBC muhabiri, göstericilerin eylemlerin dozunu artırması durumunda orduyla karşı karşıya kalabileceklerini, meydanı bırakırlarsa da hükümet tarafından cezalandırılabileceklerini kaydediyor.

Mısır hükümeti dün kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 15 zam yapma kararı aldı. Protestolar nedeniyle Mısır ekonomisinin ciddi bir darbe aldığı ve günde 310 milyon dolar zararın yaşandığı tahmin ediliyor.

Toplam 297 Kişi Hayatını Kaybetti

Bu arada İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mısır'da 25 Ocak'tan bu yana süren gösterilerde ölenlerin sayısının 300'e yakın olduğunu duyurdu. Örgüte göre, muhalif göstericilerin önce polis, sonra da Mübarek yanlılarıyla giriştikleri çatışmalarda 297 kişi öldü. Örgüt bu sayıya Kahire, İskenderiye ve Süveyş kentlerindeki yedi hastaneye yaptıkları ziyaretler sonucu ulaştıklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum