1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tahir Büyükkörükçü Hakka Uğurlandı
Tahir Büyükkörükçü Hakka Uğurlandı

Tahir Büyükkörükçü Hakka Uğurlandı

Konya'nın İslam Alimi Tahir Büyükkörükçü Hoca son yolculuğuna Konya’da büyük bir topluluğun katıldığı cenaze namazı ile Hakka uğurlandı...

07 Mart 2011 Pazartesi 15:57A+A-

Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde önceki gün 86 yaşında hayatını kaybeden Tahir Hocaefendi'nin cenazesi, sabah saatlerinde yıllarca kürsüsünden vaaz ve nasihatlerde bulunduğu Kapu Camii'ne getirildi. Öğle namazını müteakip Hocaefendi'nin oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Hükümet Konağı, Kayalı Park Alanı, Bedesten Çarşısı, Tevfikiye, Aziziye ve Mevlana caddelerinde on binlerce kişi saf tuttu. Cenaze namazının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, cami avlusundaki katılımcılardan üç kez helallik istedi. Büyükkörükçü'nün eller üzerinde taşınan tabutuna Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Cemil Çiçek ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da el verdi. Kalabalık sebebiyle oluşan izdihamda bakanlar zor anlar yaşadı. Eller üzerinde taşınan cenaze, 1 kilometre mesafedeki Üçler Mezarlığı'na, izdiham sebebiyle yaklaşık 2,5 saatte getirilebildi. Hocaefendi'nin naaşı, dualar eşliğinde toprağa verildi. Cenaze törenine, milletvekilleri, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Saadet Partisi eski Genel Başkanı Recai Kutan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katıldı.

12 Eylül darbesinde tutuklanmıştı

Tahir Büyükkörükçü, 1925 yılında Konya'da doğdu. Konya'nın manevî önderlerinden Hacı Veyiszâde Mustafa Kurucu'dan hadis dersleri aldı. Mahmud Sami Ramazanoğlu Hazretleri'nin tedrisinden geçen Hocaefendi, askerlik dönüşü Boncuk Camii'nde imamlığa başladı. 1965 yılında Konya Müftülüğü yapan Hocaefendi, yedi yıla yakın devam eden müftülük döneminden sonra kendi arzusu ile tekrar kısa süre vaizliğe döndü ve 1973 yılında emekliye ayrıldı. 1977 yılında Milli Selamet Partisi'nden Konya milletvekili olarak Meclis'e girdi. 12 Eylül darbesinde tutuklandı. Askerî mahkemece yargılanan Hocaefendi, 11 ay cezaevinde kaldı. (Zaman)


Tahir Büyükkörükçü'nün cenaze namazı...
Yükleyen syigitsamanci.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum