1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği Binası Ateşe Verildi
Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği Binası Ateşe Verildi

Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği Binası Ateşe Verildi

Suudi Arabistan vatandaşı Şii din adamı Nemr'in de aralarında bulunduğu 47 kişinin idamının ardından, İran'ın başkenti Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği eylemciler tarafından ateşe verildi

A+A-

İran'ın başkenti Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde toplanan eylemcilerin, elçilik binasını ateşe verdiği bildirildi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) göre, Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in Suudi Arabistan tarafından idam edilmesinin ardından Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, elçilik binasına saldırdı.

Suudi Arabistan yönetimi aleyhinde sloganlar atan eylemcilerden bazıları elçiliğe girerek, binayı ateşe verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı, idamların mezhepsel gerilimi tırmandırabileceği gerekçesiyle endişe duyduklarını bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında, ABD yönetiminin, Suudi Arabistan'daki yasal süreçler hakkında duyulan endişeyi daha önce de ifade ettiği belirtilerek, Suudi Arabistan yönetimine “insan hakları”na saygı gösterilmesi ve şeffaf yargılama çağrısı yapıldı.

“İran Teröre Destek Veren Bir Ülke Olduğunu Gösterdi”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırılan ve resmî haber ajansı SPA'da yer alan haberde ise İran'dan yapılan açıklamaların şiddetle kınandığı ve kabûl edilemez olduğu kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi açıklamasında, “İran, idam edilen teröristler hakkında yaptığı açıklamalarla teröre destek veren bir ülke olduğunu ortaya çıkararak, gerçek yüzünü gösterdi.” ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum