1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Suudi Arabistan'ın Petrolde ''Fiyat Savaşı''
Suudi Arabistan'ın Petrolde ''Fiyat Savaşı''

Suudi Arabistan'ın Petrolde ''Fiyat Savaşı''

Suudi Arabistan'ın petrol üretimini artırarak pazar payını koruması ve diğer tüm petrol üreticilerine karşı ''fiyat savaşı'' açabileceği öngörülüyor.

A+A-

Düşen ham petrol fiyatları karşısında, varil başına en ucuz petrolü üreten Suudi Arabistan'ın üretimini artırarak pazar payını koruması ve diğer tüm petrol üreticilerine karşı ''fiyat savaşı'' açabileceği öngörülüyor. 

Petrol fiyatları, Amerikan dolarındaki yükseliş, petrol arzındaki artış, Asya ülkelerindeki büyümenin yavaşlaması ve Avrupa piyasalarının zayıf performansları nedeniyle 4 yılın en düşük seviyesine inerek 85 dolarda seyrediyor. 

ABD'deki Houston Üniversitesi enerji ekonomisti Ed Hirs, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın dünyada varil başına en düşük maliyet ile petrol üreten ülke olduğu için, diğer tüm petrol üreticilerine karşı ''fiyat savaşı'' açabileceğini söyledi. 

Hirs, Suudi Arabistan'ın azalan  petrol fiyatlarına karşılık üretimini artırarak petrol satışlarından elde ettiği satın alma gücünü koruyacağını belirterek Amerikan dolarındaki yükselişin de bu duruma olumlu katkıda bulunacağını vurguladı. 

Washington'daki Amerikan Güvenlik Projesi adlı düşünce kuruluşunun enerji uzmanı Andrew Holland, Suudi Arabistan'ın petrol piyasasındaki payını korumak için petrol üretimini artıracağını ifade etti.

Holland, şunları kaydetti:

"Suudi Arabistan, fiyatları yükseltmek için üretimi azaltmak yerine üretimi artırarak piyasadaki payını korumak istiyor. Asıl soru,  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkelerinin bu duruma nasıl yaklaşacağı. Venezuella ve İran, düşen petrol fiyatlarını yükseltmek istiyor. En nihayetinde, Suudi Arabistan petrol fiyatlarının hangi seviyede olacağını belirleyen ülke olacak. Çünkü en büyük rezervlere sahip. Kaybedecek veya kazanacak çok şeyi var."

Suudi Arabistan'ın Riyad merkezli Jadwa Yatırım Araştırma Başkanı Fahad al-Turki ise  herhangi bir fiyat savaşının olmadığını, fiyatlarındaki düşüşün piyasa dinamikleri ve arz artışına bağlı olduğunu dile getirerek önümüzdeki aylarda fiyatların artacağını, 2015'te ortalama 100-105 dolara kadar çıkacağını söyledi. 

HABERE YORUM KAT