1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Suudi Arabistan'dan Darbecilere Yeni Yardım Paketi
Suudi Arabistan'dan Darbecilere Yeni Yardım Paketi

Suudi Arabistan'dan Darbecilere Yeni Yardım Paketi

Suudi Arabistan'ın Mısır'da darbecilere 5 milyar dolarlık yeni bir yardımda daha bulunacağı bildirildi.

A+A-

Mısır'da askeri müdahaleye destek veren ve darbenin hemen ardından cuntaya mali destek sağlayan Suudi Arabistan'ın, Kahire'ye 5 milyar dolarlık yeni bir yardımda daha bulunacağı bildirildi.

Mısır Maliye Bakanlığı kaynakları, iki ülke arasında yaklaşık bir aydır devam eden müzakereler neticesinde 5 milyar dolarlık yeni bir yardım paketi üzerinde mutabık kalındığını ve konuyla ilgili resmi açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılacağını belirtti. 

Yardımın, Mısır Merkez Bankası'na mevduat yatırılması, 1 milyar doların hibe edilmesi ayrıca petrol ürünlerinin teslimi şeklinde yapılacağı öğrenildi. Mısırlı yetkililer, yardım paketinin inşaat, turizm ve yatırım sektörleri başta olmak üzere, zayıflayan Mısır ekonomisinin canlandırılması ve işsizliğin azaltılması amacıyla yürütülecek projelerde kullanılacağını kaydetti. 

Suudi Arabistan, Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından diğer Körfez ülkeleri Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte Kahire'ye mali yardımda bulunmuştu. Suudi Arabistan, 5 milyar dolarlık yardım paketi açıklarken, üç ülkenin Mısır'da geçici yönetime yaptıkları yardımlar 12 milyar dolara ulaşmıştı. 

AA

HABERE YORUM KAT

3 Yorum