1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Suudi Arabistan'da IŞİD Gözaltıları
Suudi Arabistan'da IŞİD Gözaltıları

Suudi Arabistan'da IŞİD Gözaltıları

Suudi Arabistan'da 65'i ülke vatandaşı 93 kişi IŞİD'e üye olmak şüphesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Mart ayında Riyad'daki ABD büyükelçiliğine saldırıyı planlamakla suçlanıyor.

A+A-

Suudi Haber Ajansı'nın haberine göre, İçişleri Bakanlığı, ülkede 93 kişinin IŞİD'e üye oldukları şüphesiyle gözaltına alındığını ve söz konusu kişilerin 65'inin ülke vatandaşı olduğunu duyurdu. 

İçişleri Bakanlığı'na göre, gözaltına alınanların Riyad'daki ABD Büyükelçiliği'ne bombalı araçla yapılacak bir canlı bomba saldırısı planladığını açıkladı.

13 Mart'ta ABD’nin Riyad Büyükelçiliği batılı petrol çalışanlarını silahlı gruplar tarafından saldırıya uğrama ve kaçırılma tehlikesine karşı uyarmıştı.

Ancak Büyükelçilik tehdidin kaynağı ve ne tür saldırılar planlandığı konusunda bir açıklama yapmamıştı.

Bu açıklamadan iki gün sonra ise ABD, Suudi Arabistan’daki konsolosluklarının çalışmalarını güvenlik gerekçesiyle iki günlüğüne durdurmuştu. Büyükelçilik ülkenin doğusundaki vatandaşlarına daha dikkatli olmaları uyarısı yapmıştı.

Suudi Arabistan, ABD öncülüğünde IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonda yer alıyor. Suudi Arabistan uçakları Suriye'de IŞİD'e karşı düzenlenen hava saldırılarına da katılıyor.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT