1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Suudi Arabistan’da Beş Kişiye İdam Cezası
Suudi Arabistan’da Beş Kişiye İdam Cezası

Suudi Arabistan’da Beş Kişiye İdam Cezası

Suudi Arabistan’da bombalı saldırı düzenlemekle suçlanan 5 kişi idam cezasına çarptırıldı. Aynı davada 37 kişiye 3 yıldan 35 yıla kadar değişen hapis cezaları verildi.

A+A-

Suudi Arabistan haber ajansının haberine göre, ceza mahkemesi, başkent Riyad'da 2003'te üç ayrı yerleşim birimini hedef alan bombalı saldırıları düzenledikleri iddiasıyla yargılanan 5 kişinin idamına, 37 kişiye ise 3 yıldan 35 yıla kadar değişen hapis cezaları verilmesine hükmetti.

Mahkumların, düzenlenen bombalı saldırılar sırasında emniyet güçlerine ve sivillere ateş açtığı, çıkan kargaşada birçok araca silah zoruyla el koyduğu ayrıca daha önce El Kaide lideri Usame bin Ladin ile ülke içinde ve dışında “terör saldırıları” düzenleme konusunda anlaşma yaptığı öne sürüldü.

Haklarında idam kararı verilenlerin dosyalarının zorunlu olarak istinaf mahkemesine gönderileceği belirtildi.

Haklarında hapis cezası verilen sanıklar için temyiz yolunun açık olduğu ve cezalarının tamamlanmasının ardından aldıkları ceza süresi kadar yurtdışına çıkma yasağı getirileceği açıklandı.

Suudi Arabistan’da 12 Mayıs 2003'te yabancı uyruklu işçilerin ikamet ettiği üç yerleşim yerine düzenlenen bombalı saldırılarda 9'u canlı bomba eylemcisi, 19'u yabancı uyruklu 35 kişi ölmüş, 160′tan fazla kişi yaralanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT