1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Suudi Arabistan Misyonlarına Saldırılar Kabul Edilemez"
"Suudi Arabistan Misyonlarına Saldırılar Kabul Edilemez"

"Suudi Arabistan Misyonlarına Saldırılar Kabul Edilemez"

Dışişleri Bakanlığı, Tahran ve Meşhed’deki Suudi Arabistan misyonlarına yönelik saldırıların kabûl edilemez olduğunu bildirdi.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, tam dokunulmazlık hakkına sahip diplomatik ve konsolosluk misyon binalarının güvenliğinin sağlanması gerektiğini hatırlatarak, Tahran ve Meşhed’deki Suudi Arabistan misyonlarına yönelik saldırıların kabûl edilemez olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik ve konsüler misyonlarına yönelik saldırılardan endişe duyulduğu kaydedilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Diplomatik ve Konsolosluk İlişkileri Hakkındaki Viyana Sözleşmeleri uyarınca diplomatik ve konsolosluk misyon binaları tam dokunulmazlık hakkına sahip olup, kabul eden devlet bu misyonların güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu bakımdan, Tahran ve Meşhed’deki Suudi Arabistan misyonlarına yönelik saldırılar kabul edilemez.

Türkiye iki ülke ‎arasındaki gerginliğin bölge güvenliği, istikrarı ve barışı üzerinde olumsuz yansımalara sebebiyet vermemesini, bir an önce tehdit dilinin bırakılarak diplomasi diline dönülmesini ve teenni ile hareket edilmesini istemektedir.”.

AA

HABERE YORUM KAT