1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Suud Yönetimi İdamların Süreceğini İlan Etti!
Suud Yönetimi İdamların Süreceğini İlan Etti!

Suud Yönetimi İdamların Süreceğini İlan Etti!

Suudi Arabistan her kesimden muhaliflere karşı yürüttüğü baskı ve sindirme siyasetini idamlar yoluyla tırmandıracağını açıkça itiraf ediyor!

A+A-

Haksöz Haber

Suudi Arabistan’da dün gerçekleştirilen idamlarla ilgili basın toplantısında İçişleri Bakanlığı sözcüsü General Mansur el-Turki, 47 kişinin infazının 12 bölgede gerçekleştiğini söyledi. Konu ile ilgili Mansur el-Turki ile birlikte Adalet Bakanlığı sözcüsü Şeyh Mansur el-Gifari de kameraların karşısına geçti. el-Turki, infazın gerçekleştirildiği sırada yetkililerin yanı sıra bir doktorun hazır bulunduğunu, her mahkûmun infazının diğerlerinden ayrı olarak yapıldığını söyledi.

Adalet Bakanlığı sözcüsü Mansur el-Gifari ise açıklamasında idamla yargılanan her mahkûmun kendini savunması için fırsat verildiğini, avukat tutmaya gücü yetmeyenler için ise Adalet Bakanlığı’nın avukat tahsis ettiğini belirtti. el-Gifari, idamların infazı kararlara yapılan itirazlar ve bütün mahkemelerden alınan onaylardan sonra gerçekleştiğini ifade etti.

İdamlar Devam Edecek

el-Türki bir soru üzerine, bugün gerçekleşen idamların son olmayacağını mahkemede devam eden davaların idam kararı ile sonuçlanması halinde infazların gerçekleştirileceğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, “İnfazlar hapishanelerin içinde oldu. İnfazların gerçekleştirildiğine yönelik fotoğraf veya görüntü yok. İnfazın yapıldığı sırada çekim yapılması doğru değil. İnfaz bazı bölgelerde kılıçla bazı bölgelerde ise kurşunla oldu. Her iki yöntem Suudi Arabistan’da uygulanır. Dört bölgede infazlar kurşunla geri kalan bölgelerde kılıçla gerçekleşti.” cevabını verdi.

Birilerini yargılarken hangi örgüte (IŞİD, el-Kaide) mensup olduğuna değil, kanun hükümlerine baktıklarını belirten sözcü, kişiyi işlediği suça göre yargıladıklarını ekledi.

“Suudi Arabistan vatandaşı olmayanların idam edilmeden önce ülkelerine haber verdiniz mi?” sorusuna cevap olarak el-Türki, “Tabii elçilikler bu tür davaları, vatandaşlarının yargılandıkları davaları takip ediyor. Mahkeme sürecinin bütün aşamalarını izliyor. Kişi tutuklanıp suçları hakkında yargılanmaya başlandığı zaman haber veriliyor.” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan Hükümleri Uygularken Kimseye Sormaz

İran’ın Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr’in idamına sert tepki verdiğinin hatırlatılması üzerine el-Türki, “Suudi Arabistan hükümleri uygularken kimseye sormaz. Kraliyet makamından onaylanan tüm hükümler için bir an bile tereddüt etmeden uygularız. Bu tür sorumsuz açıklamalar için konuyu Dışişleri Bakanlığı’na bırakıyorum.” dedi.

“İdam edilenlerin yüzde kaçı Şii, yüzde kaçı Sünni?” sorusuna ise Adalet Bakanlığı sözcüsü, “Gerçekten bunu bilmiyorum. Mahkeme verilerinde suçlunun mezhebine yönelik araştırma yok. Adaletin önünde buna bakılmaz. Suçlunun Şii mi, Sünni mi, hangi taifeden olduğuna bakılmaz.” cevabını verdi.

Şii Dünyası Ayakta

Şii dünyasının önde gelen din alimi Nemr’in idamı birçok ülkede protestolara sebep oldu. Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr’in idamına en büyük tepkiyi Şiilerin yoğunlukta yaşadığı Bahreyn’den geldi. Binlerce Şii sokaklara dökülerek olayı protesto etti. Göstericilere polis müdahale etti. Polis, göstericilere göz yaşartıcı gaz sıktı. Benzer gösteriler, Irak, Pakistan, Yemen ve Lübnan’da da başladı. İdamlara ilk tepkiyi İran verdi. Tahran yönetimi, “faturası ağır olacak” açıklaması yaparak Suud yönetimini tehdit etti. İran Meclisi Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burcaradi “Bunun bedelini ağır öderler.” açıklamasında bulundu. Şiilerin yoğunlukta yaşadığı ülkelerde protesto gösterilerinin artmasından endişe ediliyor.

İdam edilen Şii din adamı Nemr’in kardeşi Muhammed Nemr, abisinin intikamını alacaklarını duyurdu. Nemr’in, Suudi Arabistan’da Şiilerin yoğunlukta yaşadığı Katif’te 2011 yılında başlayan gösterilerde etkin rol oynadığı iddia edilmişti. Nemr, gözaltına alınacağı sırada kaçmaya çalışırken yaralı olarak yakalanmış, ardından ise 2013 yılında mahkemeye çıkartılmıştı. Şii alim; fitne çıkartmak, yönetime direnmek, ateş açmak şeklinde suçlamalardan yargılandı. Nemr’in vaazlarında sık sık Şiilere baskı yapıldığını dile getirdiği belirtiliyor. Katif kentinde 1958 yılında dünyaya gelen Nemr, Şiilerce bölgenin ‘Ayetullah’ı olarak görülüyordu.

HABERE YORUM KAT