Suud Kralı’ndan Mübarek’e Sonsuz Destek

10.02.2011 18:29
Suud Kralı’ndan Mübarek’e Sonsuz Destek
Mısır’daki gelişmeleri yakından takip eden Suudi Arabistan Kralı Abdullah, ABD’yi uyardı. Abdullah, Amerikan Başkanı Barack Obama’ya Mısır’a yaptığı yardım programını geri çekmesi durumunda, bu ülkeyi kendilerinin destekleyeceğini söyledi.

Mısır'daki gelişmeleri yakından takip eden Suudi Arabistan Kralı Abdullah, ABD'yi uyardı. Abdullah, Amerikan Başkanı Barack Obama'ya Mısır'a yaptığı yardım programını geri çekmesi durumunda, bu ülkeyi kendilerinin destekleyeceğini söyledi.

Beyaz Saray, önceki hafta Washington'un Mısır'a yaptığı 1,5 milyar dolarlık yardımı gözden geçireceğini kaydetmişti.

Bu arada, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt, Amerikan yönetiminin kendi iradesini dayatma çabasına karşı uyarıda bulundu. Geyt, Amerika'nın ülkesiyle ilgili siyasi tavsiyesinin faydasız olduğunu söyledi: "Hepimizin aşamalı olarak değişime gitme konusunda yeterince mantıklı olduğumuzu umuyorum. Beklenmedik bir değişim Mısır'da çok büyük risklere yol açabilir; kaos, şiddet. Ben ülkenin bu şekilde bir şiddetin içine çekilmesinden iğreniyorum, nefret ediyorum."

Amerika Birleşik Devletleri ise, Mısır hükümetinden daha somut adımlar atmasını bekliyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Phillip Crowley şöyle konuştu: "Mısır hükümetinin bu geçiş sürecini devam ettirme konusunda ciddi olduğunu göstermesi gerekiyor. Başkan yardımcısının dün Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman ile görüştüğü gibi, bizim bakış açımızla, Mısır halkı çok kesin ve geri dönülmez adımların atılmasını istiyor." (Euronews)

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim