1. HABERLER

  2. HABER

  3. Süryaniler Demokratikleşme Paketine Sevindi
Süryaniler Demokratikleşme Paketine Sevindi

Süryaniler Demokratikleşme Paketine Sevindi

Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Ergün, Süryanilerin demokratikleşme paketini sevinçle karşıladığını söyledi.

A+A-

Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketinde yer alan Mor Gabriel Manastırı arazisinin iade edilmesi kararına ilişkin, "Taleplerimize kulak verildiği ve sorunun artık çözüleceği bizzat Başbakan tarafından dile getirildi. Mor Gabriel Manastırı arazisinin iade edileceği açıklaması tüm Süryani halkını sevindirdi" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın demokratikleşme paketine ilişkin açıklamasını bilgisayar ekranından takip eden Ergün, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, paket kapsamında Mor Gabriel Manastırı arazisinin iade edileceği haberinin kendilerinde ve tüm Süryanilerde heyecan yarattığını söyledi.

Ergün, bu konuda 2008 yılından bu yana devam eden hukuki bir süreç ve açılan çok sayıda dava dosyası bulunduğunu ifade ederek, bu davaların bir kısmının uluslararası yargıya konu olduğunu belirtti.

Bazı davaların da iç hukukta sürdüğüne dikkati çeken Ergün, şöyle dedi:

"Bu süre zarfında sürekli olarak Mor Gabriel Manastırı davalarının insan hakları boyutuyla bir şekilde çözüm bulması gerektiği gerek vakfımız gerekse de çok sayıda platform ve sivil toplum kuruluşu tarafından dile getirilmişti. Taleplerimize kulak verildiği ve sorunun artık çözüleceği bizzat Başbakan tarafından dile getirildi. Mor Gabriel Manastırı arazisinin iade edileceği açıklaması hem bizi hem tüm Süryani halkını sevindirdi."

"Sürecin en başından beri bir aile olduğumuzu ve aile içindeki sorunların aile içerisinde çözülmesi gerektiğini söylüyorduk" diyen Ergün, Başbakan Erdoğan ve bu paketin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini kaydetti.

Ergün, açıklanan demokratikleşme paketinin yakın zamanda hayata geçirilmesini dilediklerini sözlerine ekledi.

"Demokratikleşme paketi emsal olmalı"

Paketi demokratikleşme ve insan hakları adına bir önemli bir adım olarak değerlendiren Ermeni ve Süryani cemaati temsilcileri, Mor Gabriel Manastırı'na ilişkin kararın diğer araziler için emsal olmasını bekliyor.

Meryem Ana Kilisesi Vakfı Başkanı Can Şakarer, "Şimdiye kadar demokratikleşme ile ilgili açılmamış bir paket. İnsan hakları ile ilgili gelişmeler memnuniyet verici. Bizi artık kimse ötekileştirmeyecek, aşağılayamayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Diyarbakır Mardin Metropoliti Saliba Özmen ise "Geçmiş yıllarda birçok arazimiz ile kiliselerimizi kaybettik. Onlar için de emsal oluşturacak bir karar" dedi.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık da "Bizi en çok ilgilendiren konulardan biri vakıf mallarının iadesiydi. Biri iade edildi. Temennimiz diğer mallarla ilgili karar yetkimiz olursa onları değerlendirmektir" şeklinde konuştu. (AA)

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum