1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'ye Yardım Tasarısı Kabul Edildi
Suriye'ye Yardım Tasarısı Kabul Edildi

Suriye'ye Yardım Tasarısı Kabul Edildi

Suriye'nin tüm noktalarına insani yardım ulaştırılmasına izin verilmesini isteyen BMGK karar tasarısı oy birliği ile kabul edildi.

A+A-

Suriye'nin tüm noktalarına engelsiz insani yardım ulaştırılması için Avustralya, Ürdün ve Lüksemburg tarafından sunulan BMGK karar tasarısı kabul edildi.

BMGK'da yapılan oylamada, BMGK'nın 15 üyesi de karar tasarısı lehinde oy kullandı. Daha önceki üç karar tasarısında Beşşar Esed lehine veto yetkisini kullanan Rusya ve Çin de tasarıya destek  verdi.

Karar metninde Suriye'nin tüm noktalarına insani yardım ulaştırılmasına izin verilmesi, çatışmaların derhal durdurulması, kentlerdeki kuşatmanın kaldırılması, rejim tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarının sonlandırılması, okul ve hastanelerin asker ve silahtan arındırılması isteniyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un metnin kabulünden sonra her 30 günde bir sahadaki durumu BMGK'ya rapor etmesinin istendiği karar metninde, bu raporlar doğrultusunda alınan karara uyulmadığının tespit edilmesi halinde gerekli adımların atılmasının planlandığı vurgulandı.

 

HABERE YORUM KAT