Suriye'ye Müdahaleye Atatürk'lü Yorum

06.09.2013 17:43
Suriyeye Müdahaleye Atatürklü Yorum
Emekli 2. Ordu Komutanı General Edip Başer’den Suriye yorumu: "Yurtta barış dünyada barış!"

Yılmaz Bilgen / Haksöz-Haber

Halkını düşman gören bir anlayışla ve iç düşman konseptiyle 90 yıldır sayısız katliamlara ve hukuksuz darbelere imza atan geleneksel ordu anlayışının temsilcilerinden Edip Başer, Taksim Meydanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Beşşar Esed yönetimine yönelik gerçekleştirilmesi düşünülen askeri müdahalede Türkiye’nin tutumuna yönelik soruya ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ sloganıyla cevap veren Edip Başer, “Böyle bir şeye Türkiye Cumhuriyeti Devleti askeriyle, ordusuyla katılacak olursa, bunun Türkiye için faydadan çok zararlar getireceği kanısındayım” dedi.

Çevremizde yaşanan sorunların Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ prensibinin terk edilmesinden kaynaklandığını belirten Emekli Org. Edip Başer açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Türkiye’de bugüne kadar Atatürk’ün koymuş olduğu bir dış politika ilkemiz vardı. ‘Yurtta barış, dünyada barış.’ Bu politikayı terk ettiğimiz andan itibaren çevremizde birçok ülkeyle, komşularımızın birçoğuyla ilişkilerimizde çok önemli gerginlikler yaşanmaya başlandı. O yüzden Türkiye’nin ulusal güvenliği bakımından bu manzarayı çok iyi görmek ve ileriye dönük de önlemler almak lazım diye düşünüyorum.”

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim