1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriye’ye Müdahale İle İlgili İsrail İtirafı
Suriye’ye Müdahale İle İlgili İsrail İtirafı

Suriye’ye Müdahale İle İlgili İsrail İtirafı

Kanada'da düzenlenen Suriye'ye olası müdahale konulu toplantıda Yunan asıllı milletvekilinin İsrail ile ilgili sözleri Suriye'ye yönelik operasyonun neden geciktirildiğini ortaya koydu.

A+A-

Kanada'da SUK Başkanı Sabra'nın da katıldığı Suriye'ye olası müdahale konulu toplantı İsrail ile ilgili tartışmalara sahne oldu.

Mississauga'daki Novotel Oteli'nde yapılan toplantının sonuna katılan Yunan asıllı milletvekili Jim Kargiyannis, salondaki Suriyelilere, "Bana e-mailler atıp, parlamentodan askeri müdahale kararı çıkarılması için çalışmamı istiyorsunuz. Bazılarınız da istemiyor. Önce ne istediğinize karar verin" diye çıkıştı.

Salonda bulunanların, bazı Esed yanlılarının iletilerine itibar edilmemesi gerektiğini söylemesi üzerine, Kargiyannis, "Suriye, Libya değil. Suriye'ye müdahale o kadar kolay değil. Sınırında İsrail var. Kanada'nın önceliği İsrail'in güvenliği" dedi.

Kanada Suriyeliler Konseyi Başkanı Halid Sawaf, Kargiyannis'in sözlerine "Biz kimsenin güvenliğini tehdit etmiyoruz. Burada önemli olan Suriyelilerin güvenliği. Ayrıca Suriyelileri savunmakla, İsrail'i tehlikeye atmış olmazsınız" karşılığını verdi.

"Türkiye'den bir tane daha olmadığı için çok şanssızız"

Öte yandan temaslarda bulunmak üzere geldiği Toronto bölgesinde Suriye toplumunun önde gelenleriyle görüşmesinin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Sabra, "Türkiye, Suriye'nin en iyi dostu. Türkiye'den bir tane daha olmadığı için çok şanssızız. Türkiye'den 2 tane, 3 tane daha olsaydı, herşey çok farklı olurdu. Başından beri Türk devleti ve Türk insanının her türlü yardım ve desteğini görüyoruz" diye konuştu.

Kanadalı yetkililerle yaptığı görüşmelerde, Suriye için daha fazla insani yardım ve sığınmacı kabul etme sözü aldığını belirten Sabra, Kanada Dışişleri Bakanı Baird'in "Suriye için askeri operasyona katılmayabiliriz" sözlerine ilişkin "Kanada'yı anlayışla karşılıyoruz zira yeterli askeri güçleri yok" değerlendirmesinde bulundu.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum