1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriye'ye Müdahale İçin 3 Koşul
Suriyeye Müdahale İçin 3 Koşul

Suriye'ye Müdahale İçin 3 Koşul

Davutoğlu, ilk kez üç şartın gerçekleşmesi halinde sınırın öte yanına müdahale etmekten çekinmeyeceklerini açıkladı.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'ye sınır ötesi müdahale için gerekli 3 şartı Ankara'da açıkladı. Bakan Davutoğlu üç şartın gerçekleşmesi halinde sınırın öte yanına müdahale etmekten çekinmeyeceklerini de açıkça söyledi.

İşte Davutoğlu'nun müdahale şartları:

1- İster PKK, ister El Kaide veya başkası... Herhangi bir terör unsurunun sınır boylarımızda olmasına izin vermeyiz. Meşru müdafaa sebebi sayılır. Her türlü tedbiri almak bizim hakkımız. Zinhar bunu Kürt kardeşlerimizle ilgili bir politika olarak yansıtmamak lazım. Kürtler orada asırlardır yaşıyorlar, asırlarca da yaşayacaklar. Onlar oraların asli unsurlarıdır, hiçbir zaman da tehdit olarak görmedik, görmeyiz.

2- Bu kaos durumundan yararlanarak de facto (fiili) otoritelerin mevcudiyeti Suriye'nin birliğini yok eder. Sünniler, Dürziler, Kürtler başka yerde oluşursa bu durum Suriye'yi Lübnanlaştırır. Herhangi bir taraf tek başına "Ben burada özerkliğimi ilan ettim" diyemez. Kürt Devleti kurulamaz

3- PYD... Önce Esed ile işbirliği yaptılar, şimdi o boşluktan istifade etmeye çalışıyorlar. Bütün bu kuşağın tarihi ve siyasi ekonomik merkezi Halep'tir. Halep'te ve etrafta kamu düzeni sağlanamazsa Türkiye de kendini güvende hissedemez. Biz üç parametre etrafında her türlü tedbiri alırız. Türkiye'ye doğru kaçan insanların ardından yapılan top ateşi, bombalamaya karşı da önlem alırız.

Bakan Davutoğlu, bölgede olup bitenler için "Yüzyılın en büyük değişimini yaşıyoruz, bu değişimi hep beraber anlamaya çalışalım." yorumunda bulundu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

SINIRLARI ANLAMSIZ KILMALI

"Ortadoğu'daki sınırlar yanlış örülmüş bir duvara benziyor. Bir taşı çekseniz tüm duvar çöküyor. Yanlış örülmüş duvarı tartışmak yerine, o sınırlara saygı gösterelim ama o sınırları Avrupa'da olduğu gibi anlamsız kılalım diyoruz muhataplarımıza.

BOP HARİTASI

Ortadoğu'da hiçbir millet gökten zembille inmedi. Sık sık gündeme gelen o harita (BOP) parçalayıcı bir haritadır.

ARAKAN

Arakan'da üç haftadır çatışma yok. Başkentteki Müslümanlarla ilgili de problem yok. Çıkan görüntülerin çoğu Arakan'dan değil.

BARZANİ KONUSU

Barzani terörle mücadelede destek vereceğini söylemişti. Türkiye ziyaretleri sonrasında bölgesel yönetimin daha net tavırları oldu ancak yeterli değil.

***

TÜRKİYE'NİN KIRMIZIÇİZGİSİ OLMAYACAK

Ahmet Davutoğlu, pazar günü de yaptığı açıklamada Suriye'deki Kürtler konusunda bir kırmızıçizgilerinin olmadığını söylemişti. Davutoğlu, Suriye’de demokratik seçimlerle belirlenmiş bir meclisin tanıyacağı haklar konusunda Türkiye’nin kırmızıçizgisi olmayacağını söyledi. 

KÜRTLERİN, NUSAYRİLERİN HAKLARINI DA BİZ SAVUNURUZ

Davutoğlu, pazar günkü açıklamasında şunları söylemişti: "Kürt kardeşlerimiz tehdit değildir. Hiçbir tedbirimiz Kürt ve Nusayri kardeşlerimize dönük değildir. Onların haklarını da biz savunuruz. Burada Kandilvari bir yer söz konusu olmaz. Suriye’deki unsurlar da buna izin vermez. Bu kaostan de facto otoriteler oluşursa, bu Suriye’nin birlik beraberliğini tehdit eder. Kürtler, Nusayriler, Dürzîler, Hıristiyanlar bir yerde de facto oluşuma giderse bu Suriye’yi Lübnanlaştırır biz bunu kabul etmeyiz. Suriye’nin bütünlüğünü korumak için çaba sarf ederiz. Emrivaki oluşumlar değil demokratik bir seçimle gelmiş bir parlamentoda birbirlerine ne haklar verirlerse, kendi kaderlerini kendileri belirlerler. Biz ‘o kırmızıçizgimizdir’ demeyiz. PKK -PYD varlığı açık bir oportünizm. PYD eskiden beri var. Esed ile işbirliği yapması, pozisyon değiştirmesi söz konusu. Sayıları bizim için malum olan PKK unsurları da PYD’ye sızmış durumda. Yakınlıkları felsefi yakınlığın ötesinde. Suriye muhalefetiyle gerilim yaşamaları da hayırlı sonuçlar doğurmaz."

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum