1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriye'ye Çalışan Türkiyeli Ajanlar Çadırkent'te
Suriyeye Çalışan Türkiyeli Ajanlar Çadırkentte

Suriye'ye Çalışan Türkiyeli Ajanlar Çadırkent'te

Hatay'daki kampa sığınan muhalif albay Riyad El Esad’ı kaçırmaya hazırlanan iki Türkiyeli son anda yakalandı.

21 Mayıs 2012 Pazartesi 10:40A+A-

Şüpheliler Esed adına casusluk yapmakla suçlanıyor 

Beşşar Esed’in Suriye halkına yönelik uyguladığı politikalara karşı Türkiye’nin aldığı sert tutum, Suriyeli muhaliflerin ve çatışmalardan kaçan Suriyelilerin Türkiye’ye gelmesi özellikle Hatay’da filmleri aratmayan gelişmelerin yaşanmasına yol açtı.

Daha önce kamuoyuna yansıyan, Suriye’nin girişimiyle bazı muhalif isimlerin MİT tarafından teslim edildiğine yönelik haberler üzerine önlemleri artıran emniyet birimleri, Suriyeli muhalif albay Riyad El Esad’ı kaçırmak isteyen casusları tespit etti. Suriye’de bir şüpheliyle bağlantı kuran iki Türkiyeliyi teknik takibe alan emniyet birimleri, Suriye adına casusluk faaliyeti yapan şüphelilerin planını açığa çıkarttı. Albayı kaçırma planı, yaşama geçirilmeden yapılan operasyonla engellendi.

Milliyet'in haberine göre, özel yetkili savcılık talimatıyla Hatay Emniyet Müdürlüğünce başlatılan teknik ve fiziki takipler sonrasında, Albay El Esad’ın kaçırılması için Suriye’de bir şüpheliyle bağlantı kuran 2 Türkiyelinin Suriye adına casusluk faaliyetlerine başladığı belirlendi. Yapılan çalışmalar sonrasında, sığınmacı olarak Altınözü’ndeki çadırkente yerleşen Albay Riyad El Esad’ın kaçırılması için S.B. ve H.A. adlı iki Türkiyelinin S.S. adlı Suriyeli ile temasta bulunduğu saptandı.

SERBEST KALDILAR 

El Esad’ı kaçırmak amacıyla yaptığı hazırlıklarını tamamlayan üç zanlı, savcılık talimatı sonrasında geçtiğimiz çarşamba günü gözaltına alındı. Sorguları tamamlanan zanlılar, “Suriye Devleti adına casusluk faaliyetinde bulunmak” iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye çıkartıldı. Yapılan sorgu sonrasında zanlılar, tutuksuz olarak yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Dışişleri Bakanlığı, Suriye’den geçişlerin başladığı günden itibaren alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde ajanlık faaliyetlerini önlemek amacıyla yabancı ülkelere ait sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine izin vermemişti.

Hatay’daki casus operasyonundan bir süre önce, Suriye’den kaçan, aralarında Özgür Suriye Ordusu kurucularından Albay Mustafa Harmuş’un da bulunduğu bazı rejim muhalifi subaylar MİT içindeki bazı görevlilerin Suriye istihbaratı ile para karşılığı anlaşması sonucu kaçırılmıştı. 

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum