1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’nin Temsilcisi Artık "Suriye Millî Konseyi"
Suriye’nin Temsilcisi Artık Suriye Millî Konseyi

Suriye’nin Temsilcisi Artık "Suriye Millî Konseyi"

Uluslararası toplum, muhalifleri Suriye'nin temsilcisi olarak tanıdı.

25 Şubat 2012 Cumartesi 10:53A+A-

Bir yılı aşkın süredir sivil katliamının yaşandığı Suriye'de akan kanı durdurmak için 70'ten fazla ülke yetkilileri Tunus'ta bir araya geldi. 'Suriye'nin Dostları' toplantısında halka insani yardımların ulaştırılması ele alındı. Toplantı sonunda Suriyeli muhaliflerin kurduğu "Suriye Millî Konseyi" Suriyelilerin temsilcisi olarak tanındı.

Türkiye, Arap Birliği ve Batılı ülkelerin yer aldığı 70'ten fazla ülke, Suriye'deki durumu dün Tunus'ta masaya yatırdı. Uluslararası toplum, muhaliflerin oluşturduğu Suriye Millî Konseyi'ni (SMK) "halkın meşru bir temsilcisi" olarak tanıdı. Böylece muhalifler uluslararası meşruiyet kazandı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun temsil ettiği toplantıya katılan ülkeler, Suriye'de tüm kesimleri içine alan ulusal bir hükümet kurulması çağrısında bulundu. Suriye halkı için insani yardım fonu kurulması da kararlaştırıldı. Suriye halkına yardım ulaştırılması için BM'ye ve uluslararası yardım kuruluşlarına çağrıda bulunuldu. Ankara'nın da öncülüğünde kurulan 'Suriye'nin Dostları' girişiminin ikinci toplantısı Türkiye'de yapılacak.

Zirve Suriye'ye yaptırımları öngören tasarının BM'de Rusya ve Çin'in vetosuna takılmasından sonra Ankara'nın da öncülüğünde kurulan 'Suriye'nin Dostları' adlı grup tarafından organize ediliyor. Toplantıdan çıkan en önemli sonuç, muhaliflerin oluşturduğu Suriye Millî Konseyi'nin "Suriye halkının meşru bir temsilcisi" olarak tanınması oldu. Tanımada "tek temsilcisi" değil "bir temsilcisi" ifadesi yer aldı. . Tunus Dışişleri Bakanı'na göre ise, Türkiye'deki toplantıda SMK "tek meşru temsilci" olarak tanınacak. Libya'daki muhalifler de ilk önce "bir temsilci," sonrasında "tek meşru temsilcisi" olarak tanınmıştı. Bildiride "Suriye yönetimine yapılan çağrılar çerçevesinde ateşin kesilmesi halinde en kısa zamanda insani yardımın başlatılabileceği" ifadesi de yer aldı. Bu arada, konferansa katılan SMK Başkanı Burhan Galyun, Kürtlere seslenerek Esed'e karşı muhalifleri desteklemelerini istedi. Galyun, Esed rejiminin devrilmesi halinde ülkede merkeziyetçilikten uzak bir yönetim kurulacağını ve Kürtlerin de kendi iç işlerini yönetebileceklerini söyledi.

İnsani Yardım Forumu'nun ilk toplantısı ise martta Kahire'de yapılacak. Katılımcı ülkeler oluşturulan fona katkıda bulunacak. İnsani yardım gönderilebilmesi için BM'den karar çıkması ve buna Suriye'nin yeşil ışık yakması gerekiyor. Yardımlar için Türkiye ya da Akdeniz üzerinden "koridor oluşturulması" ise şu aşamada gündemde yok. Ankara, topraklarının bu amaçla kullanılmasına şimdilik karşı. Çünkü bu durum için uçuş yasağı oluşturulması gerek. Bu da bir çeşit fiili müdahale anlamına geliyor. Ancak Davutoğlu, Tunus'tan ayrılmadan önce Türk gazetecileri yaptığı açıklamada, konferanstan, Suriye'ye acil yardımların ulaştırılması kararı çıktığını belirterek, "Ama insani trajedi devam ederse diğer alternatifler gündeme gelebilir." diyerek duruma göre hareket edileceğinin mesajını verdi.

Öte yandan, AB de Suriye Merkez Bankası'nın mal varlığını 27 Şubat'tan itibaren dondurma kararı aldığını duyurdu. (Zaman)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum