1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Suriye'nin Olmazsa Olmazı Esed'siz Hükümet"
"Suriye'nin Olmazsa Olmazı Esed'siz Hükümet"

"Suriye'nin Olmazsa Olmazı Esed'siz Hükümet"

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, Esed ve rejiminin gitmesi için ciddi kararlılık gerektiğini belirterek, bu konuda bazı ülkelere inançlarının zayıf olduğunu bildirdi.

A+A-

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, Esed ve rejiminin gitmesi için ciddi kararlılık gerektiğini belirterek, bu konuda bazı ülkelere inançlarının zayıf olduğunu bildirdi. 

Vezir, Suriye'nin geleceğiyle ilgili alınan son kararları AA muhabirine değerlendirdi.

Viyana'daki Suriye görüşmelerini ve Antalya'daki G20 Liderler Zirvesi'ni yakından takip ettiklerini dile getiren Vezir, bu toplantılarda Suriye'nin gündemde olmasının kendilerini az da olsa umutlandırdığını söyledi. 

Viyana'daki görüşmelerde, "6 ay içerisinde geçici hükümet kurulması, 18 ayda da seçim yapılması" kararı çıktığını anımsatan Vezir, şöyle konuştu:

"Yeni seçimde Esed'in aday olmayacağı konusunda görüşler var. Bu konuda ABD ve Rusya'dan net bir açıklama gelmedi. Şu an kafamızı karıştıran diğer konu, Suriye bu ortamdayken seçim nasıl yapılacağı. Kimler, nasıl oy kullanacak, sonuçlara ne kadar güvenebiliriz? Bu konuda net bir ifade yok. Bizim isteğimiz, halkın özgür iradesiyle oyunu kullanması ancak mevcut şartlarda bu mümkün değil. 5 yıldır bu savaşın içerisindeyiz. Her gün yeni hükümet için bağırdık. Yüz binlerce insanımız öldü. Bugüne kadar muhalifler lehine hiçbir karar çıkmadı ya da alınan kararlara asla uyulmadı. Esed ve rejiminin gitmesi için çok ciddi kararlılık gerekiyor. Bu konuda, büyük ülkelere inancımız zayıf."

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT