Suriye'nin Kuzeybatısında Yeni Operasyon Başladı

14.09.2011 15:30
Suriyenin Kuzeybatısında Yeni Operasyon Başladı
Suriye'de güvenlik kuvvetlerinin ülkenin kuzeybatısında, Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki köylerde hükümet karşıtı göstericileri hedef alan yeni bir operasyon başlattığı bildiriliyor.

Suriye'de güvenlik kuvvetlerinin ülkenin kuzeybatısında, Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki köylerde hükümet karşıtı göstericileri hedef alan yeni bir operasyon başlattığı bildiriliyor.

Muhalefetteki eylemciler, zırhlı araçlar desteğindeki yüzlerce askerin konvoylar halinde en az 10 köye girdiklerini kaydediyor.

Bu bölgelere giden yolların kesildiği, iletişimin koptuğu haber veriliyor.

Hükümet karşıtları ayrıca, güvenlik kuvvetlerinin dün çoğunluğu Hama kentinde en az 19 kişiyi öldürdüğünü söylediler.

Suriye'de devlet kontrolündeki medya ise Humus yakınlarında iki askerin öldürüldüğünü duyurdu.

Son şiddet olayları, Arap Birliği'nin Suriye'de kan dökülmesine derhal son verilmesi yolundaki çağrısıyla aynı zamana rastladı.

Arap Birliği Kahire'deki toplantısı ardından yayınladığı bildiride, Suriye'nin ülkede beş aydır süren çatışmaları silahla değil, diyalogla sona erdirmesini istedi; bu gerçekleşinceye kadar da bu ülkeye Şam'ın önerdiği gibi bir inceleme heyeti gönderilmeyeceğini bildirdi.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Cessim el Tani, Suriye'nin "ölüm makinasını" durdurması ve ordusunu şehirlerden çekmesi gerektiğini söyledi.

Şeyh Hamad, Arap Birliği toplantısı ardından yaptığı konuşmada, "Bu ölüm makinasını kabul etmemiz mümkün değil. İnsanların bu şekilde öldürülmesini kabul edemeyiz. Halk ve hükümet arasında bir diyalogdan söz edebilmemiz için, ordunun şehirlerin içinden çekilmesi gerek" dedi.

BBC

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim