1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Suriye’nin Dostları” Tunus’ta Buluşuyor
“Suriye’nin Dostları” Tunus’ta Buluşuyor

“Suriye’nin Dostları” Tunus’ta Buluşuyor

Uluslararası toplum, Suriye’deki krizi masaya yatırmak üzere Tunus’ta yapılacak ‘Suriye’nin Dostları Konferansı’nda biraraya geliyor.

24 Şubat 2012 Cuma 13:50A+A-

Uluslararası toplum, Suriye’deki krizi masaya yatırmak üzere Tunus’ta yapılacak ‘Suriye’nin Dostları Konferansı’nda biraraya geliyor. Toplantıda, çatışmalardan en fazla etkilenen bölgelerde insani yardımların ulaştırılabilmesi için ateşkes ilanının talep edilmesi bekleniyor.

Konferansa, Suriye muhalefetinin başlıca kuruluşu Suriye Ulusal Konseyi de katılacak: “Suriye halkı ve Suriye’deki muhalefet için destek, insanların kurtarılması için geçişlerin güvence altına alınmasını, insani yardımların ulaştırılmasını ve sivillerin korunmasını istiyoruz.”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı toplantının ev sahibi Tunus hükümeti ise, Suriye’deki kriz konusunda diplomatik bir çözümden yana olduklarını, askeri müdahaleye karşı olduklarını belirtti: “Diplomatik bir çözümden yana olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Tunus hükümeti olarak bakış açımız bu ve diğer dost ülkelerle bir haftadır diplomatik bir çözüm bulmaya çalışıyoruz.”

Bu arada, Birleşmiş Milletler’in eski genel sekreteri Kofi Annan, Suriye özel temsilciliğine atandı. Tunus’taki zirve öncesinde, Esad yönetimi üzerindeki uluslararası baskının artırılması için diplomasi trafiği tüm hızıyla devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Suriye’deki şiddeti kınayan karar tasarısına “hayır” diyen Rusya ve Çin ise toplantıya katılmıyor.

EURONEWS

HABERE YORUM KAT

1 Yorum