“Suriye’nin Dostları” Tunus’ta Buluşuyor

24.02.2012 13:50
“Suriye’nin Dostları” Tunus’ta Buluşuyor
Uluslararası toplum, Suriye’deki krizi masaya yatırmak üzere Tunus’ta yapılacak ‘Suriye’nin Dostları Konferansı’nda biraraya geliyor.

Uluslararası toplum, Suriye’deki krizi masaya yatırmak üzere Tunus’ta yapılacak ‘Suriye’nin Dostları Konferansı’nda biraraya geliyor. Toplantıda, çatışmalardan en fazla etkilenen bölgelerde insani yardımların ulaştırılabilmesi için ateşkes ilanının talep edilmesi bekleniyor.

Konferansa, Suriye muhalefetinin başlıca kuruluşu Suriye Ulusal Konseyi de katılacak: “Suriye halkı ve Suriye’deki muhalefet için destek, insanların kurtarılması için geçişlerin güvence altına alınmasını, insani yardımların ulaştırılmasını ve sivillerin korunmasını istiyoruz.”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı toplantının ev sahibi Tunus hükümeti ise, Suriye’deki kriz konusunda diplomatik bir çözümden yana olduklarını, askeri müdahaleye karşı olduklarını belirtti: “Diplomatik bir çözümden yana olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Tunus hükümeti olarak bakış açımız bu ve diğer dost ülkelerle bir haftadır diplomatik bir çözüm bulmaya çalışıyoruz.”

Bu arada, Birleşmiş Milletler’in eski genel sekreteri Kofi Annan, Suriye özel temsilciliğine atandı. Tunus’taki zirve öncesinde, Esad yönetimi üzerindeki uluslararası baskının artırılması için diplomasi trafiği tüm hızıyla devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Suriye’deki şiddeti kınayan karar tasarısına “hayır” diyen Rusya ve Çin ise toplantıya katılmıyor.

EURONEWS

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim