1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'nin Diğer Madaya'ları
Suriye'nin Diğer Madaya'ları

Suriye'nin Diğer Madaya'ları

Suriye'de Esed rejimi ve Hizbullah isimli örgüt güçlerinin sivil halka yönelik ablukaları sürüyor. Açlık kriziyle gündeme gelen Madaya haricinde 13 bölge daha kuşatma altında.

A+A-

Suriye'de sivillerin ablukada tutulduğu bölgelerden Lübnan sınırı yakınındaki Zebadani, geçen yıl boyunca Esed rejimi ve direnişçiler arasında en şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerden biriydi. Temmuz ayında Zebadani ve buradaki nüfusun akın ettiği 10 kilometre mesafedeki Madaya beldesi, Esed rejimi ve Hizbullah isimli örgütün milisleri tarafından kuşatma altına alındı. Direnişçilerin İdlib'in güneyinde Şii nüfusun yaşadığı Fua ve Kafraya'ya yoğun saldırıları sonucu BM gözetiminde yapılan anlaşmalar neticesinde bölgeye yardımların girişine kısmen izin verildi.

Şam'ın kuzeybatısında 6 ayı aşkın süredir Esed rejimi ve Hizbullah isimli örgüt milislerinin kuşatması altındaki Madaya beldesinde yaşanan açlık krizi uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Hizbullah isimli örgütün mayınla çevrelediği beldede 23'ü geçen ay olmak üzere, yaklaşık 70 kişi gıda yetersizliği sonucu açlıktan hayatını kaybetti. 40 bin kişinin yaşadığı, temel gıda malzemesinin sokulması ve beldeden dışarı çıkılmasının engellendiği beldeye, ilk kez dün Birleşmiş Milletler (BM) tarafından gönderilen 4 kamyon insanî yardım malzemesinin girmesine izin verildi. Yardımların belde sakinlerinin ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığı ve sürüp sürmeyeceği ise henüz belirsiz.

Madaya'da 400 Kişi Ölümün Eşiğinde

Dün BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, beldede kritik durumdaki 400 kişinin tıbbî müdahale ihtiyacı nedeniyle kentten tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da yaptığı yazılı açıklamada, Madaya'ya ulaştırılan yardımın ihtiyacın çok altında olduğunu belirterek, 400 kişinin de ölümün eşiğinde olduğunu ve tedavi için tahliyelerinin gerektiğini vurguladı.

Suriye'de hâlihazırda 13 bölge daha Madaya ile aynı kaderi yaşıyor. Esed rejimi ve Hizbullah isimli örgüt milislerinin ablukası Şam çevresinde yoğunlaşıyor. Cayrud, Ruhaybah, Dumayr, Doğu Guta, el-Tal, Yermük Kampı, Darayya, Mudamiya, Kanakir, Humus'ta Hola, Telbise, Rastan ve Vaer bölgelerinde halk abluka altında yaşam mücadelesi veriyor.

suriye_kusatma_bolgeleri.jpg

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum