1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriyelilerin Yüzde 90'u Dönmek İstiyor
Suriyelilerin Yüzde 90'u Dönmek İstiyor

Suriyelilerin Yüzde 90'u Dönmek İstiyor

7 Aralık Üniversitesi tarafından Kilis'te yapılan araştırmayla sığınmacıların sayısı, sosyoekonomik durumları ile kente iktisadi, ticari ve sosyal yansımaları kayıt altına alındı

A+A-

Kilis'te, 7 Aralık Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, kente sığınan Suriyelilerin yüzde 90'ı ülkelerine dönmek istiyor.

Yaklaşık 4 yıldır Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle binlerce insan hayatını kaybederken, milyonlarca kişi de vatanlarını terk ederek komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Olayların başladığı ilk günden itibaren Suriye halkını yalnız bırakmayan Türkiye, başta barınma olmak üzere sığınmacıların her türlü ihtiyaçlarını karşılıyor.

7 Aralık Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) bünyesinde oluşturulan özel bir ekip de yaptıkları çalışmayla Kilis'teki sığınmacı sayısı, sosyoekonomik durumları ve bunların kente etkilerini araştırdı.

İİBF Dekanı Prof. Dr. Mustafa Paksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araştırmanın, kamuoyunda bilimsel veriler ve yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen ilk çalışma olduğunu söyledi.

Çalışmanın iki aşamalı yürütüldüğünü belirten Paksoy, ilk aşamada yaşanan savaş nedeniyle yaşadığı yerleri terk ederek Kilis'e yerleşen Suriyeli sığınmacıların sayısı, cinsiyet dağılımı ve sosyoekonomik durumlarının araştırıldığını ifade etti.

İkinci aşamada ise bunların kente iktisadi, ticari ve sosyal yansımalarının ele alındığını dile getiren Paksoy, "Araştırma ciddi anlamda ulusal politika oluşturabilecek noktaya geldi" dedi.

"Gitmeyecekler algısının yanlış olduğunu görüyoruz"

Paksoy, çalışma kapsamında yaklaşık 2 bin kişiyle yüz yüze görüşme yapıldığını söyledi.

Çalışmada özellikle Suriyelilerin sosyoekonomik sorunlarını belirlemek üzere yoğunlaştıklarını belirten Paksoy, şöyle devam etti:

"Suriyelilerin yüzde 10'u Türkiye'de kalmak isterken, yüzde 50'si hemen dönüş yapmayı düşündüğünü ifade etti. Geri kalan kısım ise savaşın bitmesinin ardından ülkesine dönmek istiyor. Dolayısıyla bu konuda kamuoyunda oluşan 'gitmeyecekler' algısının yanlış olduğunu görüyoruz."

 

HABERE YORUM KAT