1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeliler Şimdi de Lübnan Sınırında
Suriyeliler Şimdi de Lübnan Sınırında

Suriyeliler Şimdi de Lübnan Sınırında

Dün gece başlayan kaçışta şu ana kadar binden fazla Suriyeli Lübnan'a geçti.

25 Haziran 2011 Cumartesi 18:12A+A-

Suriyeli yüzlerce kişinin komşu ülke Lübnan'a kaçtığı ve hükümet karşıtı protestolarda ölenlerin sayısının 20'ye yükseldiği bildirildi.

El Cezire haber kanalına göre, Lübnanlı bir güvenlik yetkilisi, 1000 kadar Suriyelinin gece Lübnan'ın kuzeyindeki Akkar bölgesinde bulunan El Kusair'den Lübnan'a geçtiğini belirtti. Yetkili, kaçan kişiler arasında en az 6 Suriyelinin yaralı olduğunu, yaralıların Attar'daki bir hastaneye kaldırıldığını söyledi.

El Cezire'nin Beyrut'taki muhabirlerinden Rula Amin, Türkiye sınırındaki sığınmacı sayısının 10 bine yaklaştığını belirtirken yüzlerce Suriyelinin de Lübnan sınırına yığıldığını ifade etti.

Özellikle Lübnan'a kaçanların bu ülkede ailesi olanlar olduğu ifade edilirken; Lübnanlı bazı siyasi ve aktivistlerin sınırdaki sığınmacılara gıda yardımı yaptığı açıklandı.

SURİYE KIZILAYI'NDAN AÇIKLAMA

Suriye Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'ye sığınan sığınmacıların Suriye'ye geri dönmeleri çağrısı yapıldı.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, sığınmacıların geri dönmeleri halinde herhangi baskı veya cezai yaptırım ile suçlanmayacakları ifade edildi.

ÖLENLERİN SAYISI 20'YE YÜKSELDİ

Öte yandan, Suriyeli insan hakları eylemcileri Suriye lideri Beşşar Esad rejiminin yıkılması için dün yapılan protesto gösterilerinde ölenlerin sayısının 20'ye yükseldiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT