1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriyeliler 'Kızılay Kart" İle İhtiyaçlarını Karşılıyor
Suriyeliler 'Kızılay Kart" İle İhtiyaçlarını Karşılıyor

Suriyeliler 'Kızılay Kart" İle İhtiyaçlarını Karşılıyor

Türk Kızılayı, sığınmacılara marketlerden alışveriş yapma imkanı tanıyan kartları, kamp dışında barınan Suriyelilere de dağıtıyor.

A+A-

Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Kerem Kınık, Türk Kızılayının, yardım dağıtımında yoksulun onurunu koruyan anlayışla, yaklaşık 3 yıl önce "Kızılay Kart" uygulamasını başlattığına işaret etti.

Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karta yüklenen parayla ihtiyaç sahibinin marketlerden alışveriş yapabildiğini belirtirken, aynı zamanda kartla ATM'lerden de para çekilebildiğini kaydetti.

'Kamp dışı uygulaması şu ana kadar 5 bin kişiye ulaştı'

Türkiye'de barınma merkezlerinde kalan yaşlı, kadın, dul ve yetim sığınmacıların yanı sıra kamp dışındaki dezavantajlı Suriyeliler için bu uygulamayı başlattıklarını bildiren Kınık, şöyle konuştu:

"Kamp dışı uygulamamız yeni başladı. Şu ana kadar 5 bin kişiye ulaştı. Bunu çok hızlı şekilde 6 ayda 30 bin kişiye ulaştıracağız. Bu konuyla ilgili AB'den ciddi destek aldık. Yaklaşık 38 milyon avro gibi bir destek. Şimdiye kadar Kızılay Kart aracılığıyla 305 milyon lira desteğimiz oldu. 2016'da yaklaşık 130 milyon liralık bir desteğimiz olacak. Bunu yaygınlaştıracağız.“

KAYNAK: AA

HABERE YORUM KAT