1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Suriyeliler Çobanlık Yaparak Geçimini Temin Ediyor
Suriyeliler Çobanlık Yaparak Geçimini Temin Ediyor

Suriyeliler Çobanlık Yaparak Geçimini Temin Ediyor

Ülkelerindeki savaş ve yönetim baskısından kaçarak Ankara'nın Çubuk ilçesine gelen Suriyeliler, çobanlık yaparak geçimlerini temin ediyor.

A+A-

Gelirinin büyük bir kısmını tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin oluşturduğu Ankara’nın Çubuk ilçesinde, Suriyeli mülteciler, istihdam edecek çoban bulmakta zorlanan besicilerin yüzünü güldürdü.

Çobanlık yapan Suriyeli mülteciler, bin 300 ila bin 500 lira ücretle hem aile bütçelerine destek oluyor hem de bir gün dönmeyi hayal ettikleri ülkelerine gittiklerinde zorlanmamak için para biriktirmeye çalışıyor.

“Çobanlık Yaparak Para Kazanıyorum”

Suriyeli Reza Rozetti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, annesi, babası ve bir kardeşiyle Çubuk'a geldiklerini, savaşın bitmesini ve ülkelerine geri dönmeyi istediklerini söyledi.

Suriye'deki savaş nedeniyle büyük acılar yaşadıklarını anlatan Rozetti, “Halep'te yaşıyorduk. Bir kardeşim bombalı saldırıda öldü. Yaklaşık 1,5 yıl önce memleketimizden kaçmak zorunda kaldık, Türkiye halkı bize iş verdi. Çobanlık yaparak para kazanıyorum. Türkiye devleti bizi savaştan kurtardı.” diye konuştu.

Rozetti, ülkesinde inşaatlarda çalıştığını ancak bu sektörde iş bulamadığı için çobanlığa yöneldiğini belirterek az da olsa Türkçe öğrenmesinin kendisine büyük kolaylıklar sağladığını dile getirdi.

“Bir Yandan IŞİD Diğer Yandan PKK/PYD”

Suriyeli Kayser Davud da ülkesinde Esed rejiminin yanı sıra bir taraftan IŞİD, diğer yandan PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD örgütlerinin baskısı altında kaldıklarını, hayatlarını kurtarmak için anne babası ve 7 kardeşiyle Türkiye'ye kaçtıklarını anlattı.

Ailesinin Şanlıurfa'da yaşadığını, kendisinin de iş ararken arkadaşlarının tavsiyesiyle Çubuk'a geldiğini dile getiren Davud, “Suriye’nin Haseke şehrinden geldik. Orada mesleğim boyacılıktı. Ancak Şanlıurfa'da mesleğimle ilgili iş bulamadım. Bunun üzerine çoban olarak çalışmak için buraya tek başıma geldim. Burada kazandıklarımı aileme gönderiyorum.” diye konuştu.

Davud, ülkesindeki savaşın bitmesi durumunda Suriye'ye dönmek istediklerini, memleket hasretini çalışarak unutmaya çabaladıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT