1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeliler Bombardımanlardan Sığınaklarla Korunuyorlar
Suriyeliler Bombardımanlardan Sığınaklarla Korunuyorlar

Suriyeliler Bombardımanlardan Sığınaklarla Korunuyorlar

Suriye'de rejimin hava saldırılarına maruz kalan halk, bombardımandan korunmak için kısıtlı imkanlarla çeşitli önlemler almaya çalışıyor.

A+A-

Suriye'de rejimin hava saldırılarına maruz kalan halk, bombardımandan korunmak için kısıtlı imkanlarla çeşitli önlemler almaya çalışıyor.

Saldırılara maruz kalan direnişçilerin kontrolündeki Hama'nın kuzey kırsalındaki Kefarzeyta beldesi sakinleri başta olmak üzere sığınak kazma ve inşa çalışmalarının yaygınlaşması sonucu bir çok bölgede, bu işi basit malzemelerle sürekli yapan bir işçi grubu oluştuğu belirtildi. Belde sakinleri uçakların geldiğini duyar duymaz en hızlı şekilde gidebilmek için "mağara" diye adlandırdıkları sığınakları, evlerine en yakın bölgeye kazdırıyor.

Bölgede bu işi yapanlardan Ali Gara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırılar nedeniyle halkın sığınak kazdırmaya mecbur kaldığını anlatarak, "Çünkü sığınaklar evlere nispetle daha güvenli. Hava bombardımanında evler, hane halkının başına yıkılıyor. Bundan dolayı herkes evinin hemen yanında bir sığınak kazdırmak için çabalıyor. Böylece uçakların geldiğini duydukları an mağaraya sığınıyor, gittiğini hissettikleri an ise çıkıyor'' diye konuştu.

Bölgeye yönelik hava saldırılarından dolayı buradan ayrılan ancak sığınacak bir yer bulamayınca tekrar dönen belde sakinlerinden Zühde ailesi de evlerinin yakınlarında sığınak kazdırdıklarını ifade etti.

Baba Ziyad ez-Zühde, 4 küçük kızının olduğunu aktararak, ''Uçaklar geldiğinde sığınağa girip oturuyor ve gitmelerini bekliyoruz. Çünkü Esed rejimi kasten sivilleri hedef alıyor'' dedi.

Katliamın sürdüğü Suriye'de, Hama'nın kırsalındaki birçok belde ve köy rejime ait hava uçakları tarafından sürekli bombalanıyor.

HABERE YORUM KAT