1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Sanatçıya 5 Yıl Hapis Cezası
Suriyeli Sanatçıya 5 Yıl Hapis Cezası

Suriyeli Sanatçıya 5 Yıl Hapis Cezası

Muhalif sanatçı Kukuş 5 yıl hapse mahkum edildi.

A+A-

Suriye'nin başkenti Şam'daki Terör Mahkemesi'nin, muhalif sanatçı Semir Kukuş hakkında 5 yıl hapis kararı verdiği bildirildi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndan (SMDK) yapılan yazılı açıklamada, Terör Mahkemesi'nin, Suriyeli oyuncu, dublajcı, televizyon, radyo ve tiyatroda sergilenen çok sayıda çalışmada yer almış olan Kukuş'a "terörü finanse etme" suçlamasıyla 5 yıl hapis cezası verdiği belirtildi.

Esed yönetiminin, aralarında Leyla Avad, Adnan ez-Zerrai, Zeki Kordillo ve oğlu Mihyar Kordillo'nun da bulunduğu rejim karşıtı sanatçıları da tutukladığı ifade edilen açıklamada ayrıca, güvenlik güçlerinin muhalif sanatçı Mey Sikkaf'nın Şam'ın Carmana beldesindeki evini geçen hafta "bastığı" kaydedildi.

Oyuncu anne ve yapımcı babanın kızı Kukuş, 2013'ün sonunda güvenlik güçlerince gözaltına alınmıştı.

Suriyeli muhalif kaynaklara göre, Esed rejiminin elinde 150 bin ila 200 bin tutuklu ve mahkum bulunuyor. Muhalif yargı kaynakları da Esed rejiminin 2 yıl önce yaptığı düzenlemeye göre Terör Mahkemesi'nin kararlarının kesin olduğu ve temyiz veya istinaf yolunun bulunmadığını belirtiyor.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT