1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriyeli Sanatçı Haco'nun Çağrısına Destek
Suriyeli Sanatçı Haco'nun Çağrısına Destek

Suriyeli Sanatçı Haco'nun Çağrısına Destek

Suriyeli ses sanatçı Haco'nun, "HDP'nin çözüm yolunu Meclis'te araması" çağrısına, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sanatçılardan destek geldi.

A+A-

Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli ses sanatçı Ciwan Haco'nun çağrısını desteklediklerini söyledi.

Bir araya gelmekle ve diyalogla sorunların çözüleceğine vurgu yapan Aksu, "Bölge halkı kesinlikle çatışmadan yana değildir, barıştan yanadır. Çözüm Süreci'nde olduğu gibi yeniden bir ortam hazırlanmalı ve süreç devam etmelidir Barış dolu tüm mesajları destekliyoruz" dedi.

"Sorun, barış yoluyla çözülür"

Mahalli ses sanatçısı Ali Aktaş ise yöre insanının şiddet olaylarını tasvip etmediğini belirterek, "Hendeklerin kazılmasını kesinlikle tasvip etmiyorum. Herkesin elini taşın altına koyması lazım. Sorun, barış yoluyla çözülür" diye konuştu.

"Parlamentoya girmek bir rüyaydı"

Ses sanatçısı Fatma Buzoba (Fate) da Haco'nun söylediklerini desteklediğini belirtti.

Silahla hak arama yöntemini doğru bulmadığını vurgulayan Buzoba, "Olan bu ülkenin mazlum halkına oluyor. Daha önce parlamentoya girmek bir rüyaydı. Leyla Zana Kürtçe konuştuğu için yıllarca cezaevinde yattı. Bugünlere şükretmek gerekiyor" dedi.

"HDP gayret göstermeli"

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Derneği (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül ise vatandaşların şiddet olaylarına karşı olduğuna işaret ederek, "Şiddetin sürdüğü dönemlerde Kürtlerin elde ettiği bir kazanım yoktur. Bu nedenle HDP, Meclis'te büyük gayret göstermelidir" şeklinde konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum