1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriyeli Mültecilere 1,2 Milyar Sterlinlik Ek Yardım
Suriyeli Mültecilere 1,2 Milyar Sterlinlik Ek Yardım

Suriyeli Mültecilere 1,2 Milyar Sterlinlik Ek Yardım

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin Suriye'dekiler ile Suriye'nin komşu ülkelerindeki mülteciler için 1,2 milyar sterlinlik ek yardımda bulunacağını duyurdu.

A+A-

Cameron, bugün Londra'da, ülkesi, Almanya, Kuveyt, Norveç ve Birleşmiş Milletler'in (BM) birlikte ev sahipliği yaptığı “Suriye'ye ve Bölgesine Destek” başlıklı donörler konferansı öncesinde açıklamada bulundu.

Başbakan Cameron, Suriye içindeki Suriyelilere uluslararası yardım ile Suriye'nin komşu ülkeleri Türkiye, Lübnan ve Ürdün'deki Suriyeli mültecilere eğitim olanaklarının geliştirilmesi, istihdam oluşturulması ve insanî koruma çerçevesinde 1,2 milyar sterlinlik bir fon oluşturulduğunu ve bu tutarın 2020 yılına kadar bölgeye aktarılacağını bildirdi.

Ülkesinin hâlihazırda bölgeye 1,12 milyar sterlin yardımda bulunduğunu hatırlatan Cameron, söz konusu yardımlarla İngiltere'nin Suriye krizine en fazla insanî destek sağlayan ikinci büyük bağışçı olduğunu kaydetti.

Suriye Donörler Konferansı'yla Suriye için 9 milyar dolarlık yardım toplanması amaçlanıyor. Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temsil ettiği konferansa, aralarında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin de bulunduğu 70'den fazla ülkeden lider, uluslararası kuruluş, sivil toplum kuruluşu ve özel sektörden çeşitli firmaların katılımı bekleniyor.

AA

HABERE YORUM KAT