1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriyeli Mülteciler İçin "Kış Çilesi" Başladı!
Suriyeli Mülteciler İçin "Kış Çilesi" Başladı!

Suriyeli Mülteciler İçin "Kış Çilesi" Başladı!

Ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye'ye iltica eden Suriyeli mültecilerin havaların soğumasıyla “kış çilesi” başladı.

A+A-

Doğu Anadolu Bölgesi'nde havaların soğumaya başlamasıyla kış mevsimini nasıl atlatacaklarını düşünen Suriyeli mülteciler, barındıkları derme çatma yapıları kışa hazırlıyor.

Suriye'deki savaştan kaçarak geldikleri Şanlıurfa'da bir süre kamplarda kalan ve sonra Van'a gelen Nasır ailesi, AA muhabirine yaptıkları açıklamada çok zor yıllar yaşadıklarını söyledi.

“Battaniyelerle Duvarları Kaplayarak Soğuktan Korunmaya Çalışıyoruz”

Savaş nedeniyle ailece perişan olduklarını belirten Kiraz Nasır, “Suriye'de okul bombalanmasında bir çocuğumu, başka bir saldırıda ise babamı kaybettim. Savaştan kaçıp buralara kadar geldik. Kaldığımız evin duvarlarının çatlak ve sıvasız olmasından ötürü içerisi hiç ısınmıyor. Battaniyelerle duvarları kaplayarak soğuktan korunmaya çalışıyoruz. En küçük çocuğum soğuktan sürekli hastalanıyor.” diye konuştu.

“Ne Yapacağımızı, Nereye Gideceğimizi Bilmiyoruz”

Suriye'nin Kobani (Ayn el-Arab) bölgesindeki IŞİD saldırılarından kaçıp Van'a gelen ve 3 çocuğuyla çadırda yaşayan Nebi Yasin ile eşi de soğuklardan şikâyetçi. Van'da onlarca ailenin çadırda kaldığını ve yakacak sıkıntısı yaşadığını belirten Nebi Yasin, “Komşularımız sağ olsun, her öğün bize yemek gönderiyor. Ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Yurdumuzu çok özlüyoruz. Savaş bitip her şey normale dönerse oraya geri dönmeyi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Kar Yağmak Üzere, Birçok İhtiyacımız Var”

Yasin'in eşi Gule de çadırda çocuklara bakmanın çok zor olduğunu ancak başka çarelerinin bulunmadığını söyledi. Savaşların yaşamlarında derin izler açtığının altını çizen Gule, “Bize yardımcı olurlarsa seviniriz. Çocuklarımla çok mağdur oluyorum. Kar yağmak üzere. Birçok ihtiyacımız var.” dedi.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT