1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Mülteci Sayısı 100 Bine Dayandı
Suriyeli Mülteci Sayısı 100 Bine Dayandı

Suriyeli Mülteci Sayısı 100 Bine Dayandı

AFAD'ın verdiği son bilgilere göre Türkiye'ye şu ana kadar 133 bin 888 Suriyeli sığındı.

A+A-

Ülkelerinde Esed rejiminin zulmünden ve cinayetlerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı 133 bin 888'i buldu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan yazılı açıklamada Türkiye'deki barınma merkezlerinde bugün itibariyle 93 bin 576 Suriye vatandaşı bulunduğu bildirildi.

AFAD tarafından Hatay'da 5, Şanlıurfa'da 2, Gaziantep'te 2, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adıyaman'da 1'er olmak üzere toplam 12 çadırkent ile Kilis'te 12 bin kişilik 1 adet konteynerkent kurulduğu belirtilerek, "2011 yılı Nisan ayı içerisinde Suriye'de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle, nüfus hareketlerine yönelik olarak bugüne kadar ülkemize gelen 130 binden fazla Suriye vatandaşı için Başbakanlık AFAD tarafından 7 ilimizde kurulan kamplarda bir yılı aşkın süredir, her türlü insani yardım ihtiyacı karşılanmaktadır. Bununla beraber ülkemize gelen Suriye vatandaşlarının yerleştirilmeleri amacıyla Gaziantep Nizip çadırkentinin kurulum çalışmaları da süratle devam etmektedir. Başkanlığımızın koordinasyonunda; ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde ve konteynerkentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetler verilmektedir. Konteynerkent ve çadırkentlerde her türlü koordinasyon; ulusal ve uluslararası afet ve acil durumlarda ülkemiz adına yetkili kurum olan Başbakanlık AFAD tarafından sağlanmaktadır. Başbakanlık AFAD'ın gönderdiği ödenekler ile kurulan kamplarda; okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar da yer almaktadır." denildi.

Bugüne kadar Türkiye'ye 133 bin 888 Suriye vatandaşının giriş yaptığı aktarılan açıklamada, "Bugüne kadar toplam 40 bin 312 Suriye vatandaşı ülkesine dönmüştür. Bugün itibariyle; Hatay'da 11 bin 909, Gaziantep'te 14 bin 747 (7 bin 907'si İslahiye, 6 bin 840'ı Karkamış çadırkentlerinde), Kilis'te 12 bin 959, Şanlıurfa'da 30 bin 665 (19 bin 68'i Ceylanpınar'da, 11 bin 597'si Akçakale çadırkentlerinde), Kahramanmaraş'ta 12 bin 520 kişi, Osmaniye'de 7 bin 859 kişi ve Adıyaman'da 2 bin 339 kişi barındırılmakta. 92'si refakatçi, 486'sı hasta ve yaralı olmak üzere toplam 578 kişi hastanede bulunmakta. Hastanedekilerle birlikte ülkemizde toplam 93 bin 576 Suriye vatandaşı bulunmaktadır." bilgisi verildi.

SINIRA SEVKİYAT

Öte yandan Suriye sınırında bulunan Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar'daki askeri birliğe çok sayıda uçaksavar ve tank sevkiyatı yapıldığı bildirildi.

Dün ve bugün Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığından hareket eden 28 adet tank ve 9 adet uçaksavar Şanlıurfa 2. Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı Mürşitpınar askeri birliğine konuşlandırıldığı öğrenildi. Konvoya çok sayıda asker taşıyan askeri araç da eşlik etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun “Yerinden edilen insanlara yardım edebilmek için risk almaya değer. Tampon bölge kurmak, Esed rejimine, sivilleri öldüren ve yaralayan saldırıları durdurması için mesaj verecektir.” açıklamasından sonra Suriye'nin Kobani sınırına son 3 günde 28 tank sevk edildi.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum