Suriyeli Muhaliflerden Ramazan'da Ateşkes Önerisi

02.06.2016 12:33
Suriyeli Muhaliflerden Ramazan'da Ateşkes Önerisi
Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu müzakere heyeti, Ramazan ayında ülke çapında ateşkes uygulanması için teklif yaptı. Yüksek Müzakere Komitesi sözcüsü Basma Kodmani, teklifin silahlı gruplar tarafından da desteklendiğini söyledi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi (HNC), Ramazan ayı boyunca tüm Suriye çapında ateşkes uygulanmasını teklif etti. Heyetin sözcüsü Basma Kodmani yaptığı açıklamada, komitenin koordinatörü Riyad Hicab'ın teklifi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a bir mektupla ilettiğini açıkladı. Kodmani, "Ban Ki-mun'a yazılan mektup bir ateşkes önermekte. Tüm ülke çapında, Ramazan ayı boyunca saygı gösterilecek bir ateşkes olması gerektiğini biliyoruz"dedi.

Kodmani, "Gelecek hafta başlayacak Ramazan ayı Cenevre'deki barış görüşmelerine dönmemiz için doğru koşulları, doğru atmosferi oluşturmaya başlayacaktır. HNC'nin niyeti budur" ifadelerini kullandı.

Kodmani ayrıca silahlı grupların teklifi desteklediğini, rejimin ateşkese uyması halinde muhalefetin de bunu yapacağını belirtti.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın sözcülerinden biri de teklifi doğruladı, teklifin başını ABD ve Rusya'nın çektiği Uluslararası Suriye Destek Grubu tarafından tartışılmakta olduğunu söyledi. Sözcü "Sahadaki çatışmaları azaltacak her türlü düşünce, özellikle kutsal Ramazan ayı boyunca, memnuniyetle karşılanır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Reuters

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim