1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Muhalifler İran'ı İstemiyor
Suriyeli Muhalifler İran'ı İstemiyor

Suriyeli Muhalifler İran'ı İstemiyor

SMDK sözcüsü Safi, İran'ın "Cenevre-2 Konferansı"na katılımını kabul etmediklerini belirtti.

A+A-

Suriye Muhalif ve  Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) sözcüsü Luey es-Safi, İran'ın Cenevre-2 Konferansı'na katılımını kabul etmediklerini belirtti.

Safi, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin İran'ın konferansa katılımının "doğal ve gerekli" olduğu yönündeki demecine ilişkin, yaptığı açıklamada, "İbrahimi'nin açıklamaları beni şaşırtmadı. Konferansın gündeme gelmesinden bu yana İran'ın da görüşmelere dahil olmasında ısrar ediyor" ifadelerini kullandı.

"İran çözümün değil, sorunun bir parçası. İbrahimi istediği gibi konuşuyor. Biz şartlarımızı sunacağız" şeklinde görüşlerini aktaran Safi, konferansın başarılı olması için SMDK tarafından İbrahimi'ye birçok çözüm önerisi götürüldüğünü, ancak "kendisinden bu zamana kadar net bir yanıt almadıklarını" dile getirdi.

Safi, İbrahimi'nin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'den "ülkede barışın sağlanması için herhangi bir teminat alamadığını" savundu.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, Cenevre-2 Konferansı hazırlıkları çerçevesinde dün İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile başkent Tahran'da biraraya gelmişti.

AA

HABERE YORUM KAT