1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Muhalifler Çarşamba Günü Karar Verecek
Suriyeli Muhalifler Çarşamba Günü Karar Verecek

Suriyeli Muhalifler Çarşamba Günü Karar Verecek

Riyad’da toplanan SMDK’nın sözcüsü Salih Muslat, Cenevre görüşmesine katılıp katılmayacaklarına dair kararın Çarşamba sabahı verileceğini açıkladı.

A+A-

Cenevre toplantısına katılımla ilgili olarak Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da toplanan muhalif SMDK yetkilileri, kararın Çarşamba sabahı açıklanacağını belirtti.  Heyeti Sözcüsü Munzir Mahos Al Jazeera'ya yaptığı açıklamada "Gelen davetiyelerde eskilerinden bir farkını görmedik. Davetiyeyi kabul edip etmemek konusunu tartışmaya devam ediyoruz. Konuyu ciddiyetle ele alıyoruz.” dedi.

“Mistura toplantıyı sulandırıyor”

SMDK Üyesi Burhan Galyun, BM Özel Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Cenevre’de müzakereler yerine görüşmelerin yapılması konusunda ısrar ederek toplantıyı sulandırdığını söyledi. Galyun şu açıklamayı yaptı;

“Belli ki burada istenen şey rejim ile muhaliflerin belli bir hedefe ulaşması için müzakere yürütmek değil BM Temsilcisinin denetiminde bir Suriye forumu düzenlemek. Böylelikle, Suriye’nin tüm kesimlerini ve bileşenlerini ilgilendiren demokrasiye geçiş ve rejime hesap sorma hedefini bitmek bilmeyen diyalog ve tartışmalarla sulandırmak. Gelecek Cenevre toplantısının tek amacı Sayın De Mistura’nın taraflardan bilgi toplaması ve ardında o bilgilerden uluslararası baskılara uygun bir rapor hazırlayıp BMGK’ya sunmak.”

“Suriye’yi dinamitle patlatan İran”

Galyun, De Mistura’nın takip ettiği tek kılavuzunun İran’ın Esed rejimini korumak için ortaya koyduğu dört madde olduğunu söyledi ve şunları belirtti:

“De Mistura’nın Cenevre’de sayısız taraf arasında yapmak istediği gayri resmi müzakereler, sorunun Esed rejimi değil Suriyeliler olduğu savı üzerine. Suriyeliler arasında bir çözüm sağlamadan rejimi kurtarmak mümkün olmayacak. Böylelikle rejim sadece krizin sorumluluğundan kurtulmayacak, ayrıca devlet adı altında Aralarında bölünmüş uluslararası arenasından kurtulacak. Suriye’yi dinamitle patlatan İran ise Suriye’de birliği koruyan tarafa dönüşecek… Uzlaşma, Barış ve siyasi çözüm adı altında her şeyin tersine dönüştürüldüğü, caninin kurbana, kurbanın ise cellada dönüştürüldüğü bir anı yaşıyoruz.”

“Ruslar siyasi süreci sabote ediyor”

SMDK’nın Başkan Yardımcısı Hişam Merve ise Rusların muhaliflerin heyetinde teröristlerin olduğu yönündeki iddialarıyla muhalif heyetin güvenilirliğini sarsmayı amaçladığını söyledi:

“Ruslar böylelikle siyasi süreci sabote ediyor. Rejimin heyetinden söz eden veya onlara karışan kimse yok. Top, De Mistura’nın, rejimin ve müttefiklerinin sahasında. De Mistura’nın onlara baskı uygulamakla mükellef. Bu de Mistura’nın BM’nin temsilcisi ve arabulucu olarak en temel görevi. Cenevre bildirgesinin ve ilgili BM kararlarının ortaya koyduğu yükümlülüklerden kaçmak, yaralı Suriye’nin kanlı krizinden çıkış yolu üretmeyecektir”

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum