1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Muhacirlerin Buruk Sahuru
Suriyeli Muhacirlerin Buruk Sahuru

Suriyeli Muhacirlerin Buruk Sahuru

Suriye'deki katliamlardan kaçarak Türkiye'ye sığınan, çadır ve konteyner kentlerde kalan Suriyeli muhacirler Ramazan Ayı'nın ilk sahuruna kalktı.

A+A-

Yaklaşık 4 yıldır Kahramanmaraş'taki çadır kentte yaşamlarını sürdüren Suriyeliler, ramazanın ilk sahuruna dualarla uyandı. Akşam saatlerinde yapılan alışverişin ardından  sahur hazırlığını yapan Suriyeli kadınlar, eşleri ve çocuklarıyla yemeklerini yedi. 

Suriyeli Fatma Şelfun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yakınlarının birçoğundan haber alamadığını belirterek, ramazanı rahat ve huzur ortamında geçirmeleri için kendilerine her türlü kolaylığın sağlandığını ifade etti.

Hişam Ukbe de Suriye'de birlik beraberlik içinde yaşadıkları günleri özlediklerini belirterek, kötü günlerin bir an önce geçmesi için dua ettiklerini söyledi.

Gaziantep'in Nizip ilçesindeki Suriyeliler ise ramazanın ilk sahurunu kaldıkları çadır ve konteynerde yaptı.

Muhacirlerden Fatma Yusuf da Türkiye halkı ve devletinin her şeylerini eksiksiz tamamladığını ifade ederek, tek isteklerinin ülkelerine dönmek olduğunu kaydetti.

"Zalim Esed’den Kurtulmamız İçin Dua Ediyorum"

Hatay'daki Boynuyoğun Konaklama Tesisi'nde 4 yıldır yaşamlarını sürdüren Suriyeliler de ramazanın ilk orucu için hazırlıklarını yaptılar. Yaklaşık 2 bin 800  Suriyeli muhacirin barındığı çadır kentte, kadınlar sahur yemeği hazırlayarak eşleri, çocukları ve yakınlarıyla birlikte yemeklerini yediler.

Suriyeli Vatin Hajramadan, "Bu yıl Türkiye'de dördüncü ramazanı geçiriyoruz. Bu mübarek ayda zalim Esed'ten kurtulmamız için dua ediyorum. İnşallah gelecek yıl ramazanı kendi ülkemizde ve evlerimizde geçiririz.'' dedi.

Zerife Şeyhabet ise ülkesindeki savaşın 4 yıldan fazla süredir devam ettiğini ifade ederek, insanlığın Suriye'de yaşanan zulme ve ölümlere artık sessiz kalmamasını beklediklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT