1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Suriyeli Muhacirler İçin Yeni Bir Destek: İstanbul Ensarları
Suriyeli Muhacirler İçin Yeni Bir Destek: İstanbul Ensarları

Suriyeli Muhacirler İçin Yeni Bir Destek: İstanbul Ensarları

İstanbul'daki Suriyeli muhacirlere ensar amacıyla bir araya gelen bir grup müslüman örnek alınması gereken çalışmalar gerçekleştiriyor.

A+A-

2014 yılının ekim ayında bir grup Müslüman tarafından kurulan “İstanbul Sabah Namazı” WhatsUp grubunun amacı Pazar sabah namazlarında birlikte olup çoluk çocuk hasbihal yapmak iken 2015 yılı mayıs ayında “İstanbul Ensar’larına evirilerek Allah’ın rızasını, kulunun gönlünü, dünyanın ve ahiretin ihyasını talep eden ensar topluluğu haline geldi.

Haziran ayında ramazan ayının da bereketiyle ivmelenen yardım hareketi Arnavutköy, Karayolları Mahallesi, Küçükköy, Esenler, Bağcılar, Sultangazi, İkitelli, Kartal, Dudullu, Pendik gibi neredeyse İstanbul’un tüm ilçelerinde yüzlerce ailenin ihtiyaçlarını tespit etti, el uzattı, yardım götürdü.

Gönüllüler, kuru gıda, temizlik malzemesi, halı, mutfak eşyası, ocak, çamaşır makinesi, buzdolabı, kıyafet, ayni yardım başta olmak üzere, ihtiyaçların tamamını elindeki imkânlarıyla ve iletişim kuvvetini kullanarak tamamlamaya çalışıyor. “İstanbul Ensarları” muhacirlerin ve ihtiyaç sahibi ailelerin eksiklerini WhatsUp grubuna yazıp ensarı bilgilendirme suretiyle, ihtiyaçları talep ederek işleyişini sürdürüyor. Karşılanan ihtiyaçlar sahiplerine ulaştırıldığında fotoğraflanarak grupta paylaşım yapılıyor ve infak müessesi özendiriliyor.

Özellikle muhacirlerin sosyalleşmesinin gerekliliğine vurgu yapan grup yöneticileri yardım faaliyetlerinin salt maddi ihtiyaçları karşılamak değil ümmet dayanışmasını kuvvetlendirmek açısından da bir örnek teşkil ettiğinin altını çiziyorlar.

Karşılaşılan problemlere gelince; öncelikle muhacirler için barınma sıkıntısına ve fırsatçı “ev- baraka” sahiplerinin varlığına dikkat çekiyorlar. Standartları son derece düşük, yaşam ve çocuk bakım imkanı neredeyse imkansız mekanları fahiş fiyatlara kiralayan mülk sahipleri ve öte yandan normal standarttaki dairelerini muhacirlere kiraya vermeyen ev sahipleri… İstanbul Ensarları, kendi çalışmaları sırasında yaşadıkları problemleri ise lojistik, taşıma, depolama ve yerine ulaştırma olarak sıralıyorlar.

İstanbul Ensarları WhatsUp grubu yöneticileri kendilerini şöyle ifade ediyorlar:

Sınırlı imkânlarımız ile neleri başarabileceğimizin de örnekliğini gösteren bu türden deneyimlerin, değişik bölgelerde yaşayan diğer ensar öbekleri için de değerli olduğunu düşünüyoruz. Sahada yaşanan tecrübe ve muhacirler ile birebir temas ve diyalog imkânı gibi birçok faydaları olduğunu görüyoruz.

İstanbul Ensarları WhatsUp grubu muhacirlerin üzerlerindeki  haklarını ödemeye çalışan ,  küresel kuşatmaya karşı ümmet dayanışmasını öne çıkartan ve duaları “Allah’ım çalışmalarımızı bereketlendir, bizlerin elimizden, dilimizden ümmete izzet, zalime zillet vermeyi nasip et” olan bir topluluk.

ensar-20150706-1.jpg

ensar-20150706-2.jpg

ensar-20150706-3.jpg

ensar-20150706-4.jpg

ensar-20150706-5.jpg

ensar-20150706-6.jpg

ensar-20150706-7.jpg

ensar-20150706-8.jpg

ensar-20150706-7.jpg

ensar-20150706-9.jpg

ensar-20150706-10.jpg

ensar-20150706-11.jpg

HABERE YORUM KAT

7 Yorum