1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Suriyeli Muhacirler Darbe Kalkışmasına Karşı Çıkıyor
Suriyeli Muhacirler Darbe Kalkışmasına Karşı Çıkıyor

Suriyeli Muhacirler Darbe Kalkışmasına Karşı Çıkıyor

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye'ye iltica eden Suriyeliler, meydanlarda darbe kalkışmasına karşı çıkıyor.

A+A-

Diyarbakır'da Şehit Nesrin Ünügür İlkokulu’nun bir bölümünde açılan Suriye Okulu Müdürü Samir Ahmed (30), AA muhabirine yaptığı açıklamada, darbe kalkışmasını ilk duyduğunda şaka gibi algıladığını, olanlara inanamadığını söyledi.

“Sokaklara Çıktık”

Darbe kalkışmasının ciddi olduğunun farkına vardıklarında ise çok korktuklarını belirten Ahmed, şöyle konuştu:

“Hemen aklımıza Suriye'deki 5 yıllık savaş geldi. ‘Allah korusun, burada da öyle birşey mi olacak? Orada savaştan çıktık, burada da mı savaş olacak?’ diye düşündük. Cumhurbaşkanımız ‘Sokaklara çıkın.’ dediğinde ise olayın ciddi olduğunu anladık. Biz de demokrasi isteyen vatandaşlar gibi sokaklara çıktık. Bizler de artık bu vatanda yaşayan insanlarız.”.

Cumhurbaşkanın çağrısının ardından çoğu Suriyelinin de sokağa çıkıp tepkilerini dile getirdiğini aktaran Ahmed, Türkiye'nin ikinci vatanları olduğunu belirtti.

“Biz Kazandık”

Ahmed, yaşadığı korkuyu ise şöyle dile getirdi:

“Türkiye vatandaşları dahi korkuyor, bizlere ne olacak diye düşündük. Biz burada mı kalacağız yoksa tekrar Suriye'ye mi gönderecekler diye korkulu düşüncelere kapıldık. Türkiye'de eğitim, sağlık, çalışma imkânlarından yararlanıyoruz, normal vatandaş gibi yaşıyoruz, sâdece kimliğimiz yok. Biz kendimizi normal vatandaş olarak hissediyoruz. Elhamdulillah başarılı olamadılar. Biz kazandık.”

Suriye'de milletin sokağa çıkıp Beşşar Esed'i devirmeye çalıştığını ifade eden Ahmed, Suriye'de milletin zulme karşı çıktığını, ancak askerler tarafından vurulduklarını anlattı.

“Dünyanın Hiçbir Yerinde Darbe İstemiyoruz”

Rehber Öğretmeni Yasir İbrahim (30) ise darbe kalkışmasını sosyal medyadan öğrendiğini ve çok korktuğunu belirtti.

Kalkışmayı ilk duyduğunda başarılı olmaması için namaz kılıp duâ ettiklerini ifade eden İbrahim, dünyanın hiçbir yerinde darbe istemediklerini vurguladı.

“Darbe Başarılı Olsaydı Belki de Bizi Suriye’ye Gönderirlerdi”

Türkiye'nin şu an çok güçlü bir konumda olduğunu aktaran Yasir İbrahim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada hiç kimse savaşın çıkmasını istemez. Savaş esnasında Lübnan, Suudi Arabistan, Ürdün'e gitmek istiyoruz, kapıyı kapatıyorlar. Bize sâdece Türkiye kapıyı açtı. Sâdece Türkiye milleti Suriyeliler geliyor diye mutlu oldu. Darbe başarılı olsaydı, belki de bizi hemen Suriye'ye gönderirlerdi. Elhamdulillah darbe girişimi bitti, inşallah bir daha tekrar etmez. Teşekkürler Türkiye, Diyarbakır ve Recep Tayyip Erdoğan.”.

Batman

Suriye'deki savaştan kaçarak Batman'a yerleşen 60 yaşındaki Suriyeli Süleyman Ömer darbe kalkışmasına karşı başlatılan nöbet eyleminde yer aldı.

Batman'da 4 gündür devam eden nöbet eylemine üzerinde “Zalimlerin gecesi ortadan kalkacak. Nurla karanlık izole olacak. -Suriye Muhacirleri-” yazan dövizle katılan Ömer, “Burayı da Suriye gibi yıkmak istiyorlar. Nasıl bugün siz el ele tutuşup birlik olmuşsanız, biz Suriyeliler de sizlerin elinden tutmak için, destek olmak için geldik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Müslümanların lideri konumuna geldiği için hedef olduğunu dile getiren Ömer, şöyle dedi:

“Biz, Türkiye'nin kardeşi Suriyelileriz. Bizler zulümden kaçıp buraya, kardeş ülkemize geldik. Buranın da yakılıp, yıkılmasını istemiyoruz. Türkiye çok güzel bir ülkedir. Kardeşimiz Recep Tayyip Erdoğan, yardımsever ve lider bir insandır. O yüzden burayı da Suriye gibi yıkmak istiyorlar.”.

“El Ele Verip Bu Darbeye Karşı Durmalıyız”

“Gün bir ve beraber olma günüdür.” diyen Süleyman Ömer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nasıl bugün siz el ele tutuşup birlik olmuşsanız, biz Suriyeliler de sizlerin elinden tutarak destek olmaya geldik. Bir olmazsak, birlikte olmasak, iri ve diri olmazsak hepimiz zarar görürüz. Bu birliktelik bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Sizlerin acısı, yarası bizlerin de acısıdır, yarasıdır. Tıpkı sizlerin bizlerin acılarına ortak olduğunuz gibi. İyi günde de kötü günde de bir olduğumuzu vurgulamak için buradayız. O yüzden el ele verip bu darbeye karşı durmalıyız.”.

Erdoğan'ın dünya liderlerinden biri olduğunu, Suriyelilerin Erdoğan'ı çok sevdiğini dile getiren Ömer, “Ortadoğu'da bir Erdoğan kaldı, o yüzden saldırıyorlar. Erdoğan'ın adı Tayyip'tir. Tayyip ise ‘iyi insan’ demektir. Erdoğan, milletinin, ümmetin hizmetkârıdır. Nerede bir muhtaç varsa elini uzatan biridir. O yüzden bugün bizim de onun bizlere uzattığı o eli boş bırakmayıp, el ele vermeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Mardin

Mardin'e yerleşen Suriyeli İbrahim Cemil de Kamışlı'dan 3 yıl önce geldiğini ve 3 çocuğu ile burada yaşadıklarını kaydetti.

Türkiye'de hiçbir eksikliklerinin olmadığını, Türkiye halkının ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerine her konuda destek olduğunu belirten Cemil, darbeye karşı olduklarını, Türkiye'nin daha çok gelişmesini istediklerini bildirdi.

İbrahim Cemil, “Her yerde hain var. Türkiye'de de olabilir. Erdoğan her yerde tanınıyor. Milletin iyiliğini istiyor. Bütün dünyadaki Müslümanların iyiliğini istiyor.” diye konuştu.

“Darbe Sâdece Millete Zarar Verir”

Savaş nedeniyle 5 sene önce Şam'dan kaçarak Mardin'in Kızıltepe ilçesine yerleşen ve terzilik yaparak geçimini sağlayan Ferhat Ali, darbeye karşı olduklarını dile getirdi.

Ali, “Darbe sâdece millete zarar verir. Güzel bir şey değil, biz zararını gördük. Huzur olmasını istiyoruz, buradaki milletin bizim gibi perişan olmasını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT