1. YAZARLAR

  2. Osman Atalay

  3. Suriyeli muhacirler bizim kardeşimizdir
Osman Atalay

Osman Atalay

Yazarın Tüm Yazıları >

Suriyeli muhacirler bizim kardeşimizdir

A+A-

Suriye’de 4 yıldır devam eden savaştan kaçan ve ülkemize sığınmak zorunda kalan Suriyeli sığınmacılara karşı sürdürülen adaletsiz, vicdansız siyasi propaganda çok tehlikeli boyutlara doğru ilerliyor.

Suriyeli muhacirler, Türkiye’ye canlarını kurtarmak için sığındılar. Tıpkı 1990’lı yıllarda Saddam Hüseyin’in Irak Kürt bölgesini bombardımana tabi tuttuğunda, Kürt kardeşlerimiz canlarını kurtarmak için bize nasıl misafir oldularsa bugün Suriyeli kardeşlerimiz de aynı sebeplerden dolayı bize misafir oldular.

Yezidiler/Ezidiler, bugün nasıl evlerini, topraklarını terk etmek zorunda kalıp, yollara düştü ise Suriyeli kardeşlerimiz de aynı sebeplerden dolayı yollara düşüp, kapımıza sığındılar.

“Şehrimizde Suriyeli istemiyoruz” diyen vatandaşlarımız  bu sloganı atarken babalarına, dedelerine, ananelerine bir danışsınlar. Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Mardin ve Hatay’da yaşayan kardeşlerimiz, dedelerinin bu topraklara hangi zorunluluklardan dolayı geldiklerini öğrensinler.

Suriye’ye sınır olan bu şehirlerimizin dün Suriye ile olan çok güçlü bir ticareti olduğunu biliyoruz. Bugün  bu halka karşı sosyal ve siyasi sebeple oluşturulmaya çalışılan suni provokasyonlara karşı durmak, bu şehirlerin vicdani ve ahlaki sorumluluğudur.

Son üç aydan beri Suriyeli kardeşlerimizin yaşadığı bazı şehirlerde oluşan provokatif gösterilerde özellikle Suriyeli muhacirlerin dükkânları, evleri ve arabalarına saldıranlar önce dedelerinin bu topraklara nerelerden geldiğine bir baksın.

Bugün kapımızı açıp Tanrı misafiri olarak kabul ettiğimiz Suriyeliler, bizim din kardeşlerimizdir.

Dün Balkanlardan buyur ettiğimiz Boşnak, Arnavut, Bulgar, Türkmen, Kürt, Çerkez, İnguş, Abhaz ve Tatar kardeşlerimiz nasıl mecburiyetler sonucunda bu topraklara gelmek zorunda kaldığında kapımızı açtıysak, bugün de Suriyeli kardeşlerimize kapımızı açmak zorunda kaldık.

Bugün Türkiye genelinde yaklaşık 79 ilimizde toplam 1.5 milyon Suriyeli muhacir yaşıyor.

Bu insanlar ellerinden geldiğince sakin ve sessiz misafir psikolojisine göre davranmaya çalışmaktadır.

2 milyona yaklaşan sayı göz önüne alındığında aslında kriminal suç açısından çok büyük vakalar söz konusu değil.

Son günlerde Suriyeli muhacirlere karşı bazı medya organlarında ideolojik yaklaşımla negatif algı oluşturulmaya çalışılması çok adaletsiz bir durum.

Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan muhacirlerin yaşadığı problemleri irdelemek, ortaya koymak araştırmacı gazeteciliğin en temel görevidir.

Suriyelilerin acil çözüm bekleyen sosyal problemleri var. Bunu kabul etmemiz gerekiyor.

Suriye’den Türkiye’ye gelen yüzbinler içerisinde ahlaksız, art niyetli, problemli insanların varlığı söz konusu olabilir.

Doğaldır fakat Suriyelilerle ilgili haber yapılırken, genelleme yapmamalıyız. Unutmayalım bu toprakların geneline baktığımızda hepimiz muhaciriz.

Suriyeli muhacirler bizim kardeşimizdir. Tıpkı Çerkez, Boşnak, Arnavut, Kürt ve Türkmenler gibi bizim kardeşlerimizdir. Bu yüzden kardeşime dokunmayın.

Bir kez daha özellikle Suriye kriz masası var mı yok mu öğrenmek istiyorum.

Acil olarak bu kriz masasının kurulması gerekiyor. 

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT