1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Muhacirler Bir Bayrama Daha Buruk Girdiler
Suriyeli Muhacirler Bir Bayrama Daha Buruk Girdiler

Suriyeli Muhacirler Bir Bayrama Daha Buruk Girdiler

Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Kurban Bayramı'nı çeşitli kentlerdeki çadır ve konteyner kentlerde karşıladı.

A+A-

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesislerinde kalan Suriyeliler, ülkelerinden uzakta bir bayram namazını daha kılmanın hüznünü yaşadı. 

Yaklaşık 27 bin kişinin barındığı çadır kentte kendileri için oluşturulan boş alanda saf tutan Suriyeliler, hutbenin ardından ülkelerindeki ve İslam alemindeki olayların sona ermesi için dua etti. 

Vatanlarından uzakta bayram geçirdikleri için bazı Suriyelilerin, dua esnasında hüzünlendiği ve gözyaşlarına engel olamadığı gözlendi.

Çadır kent müdürü Hüseyin Ortaç, müdür yardımcıları Bekir Engül ile Hasan Öztürk'ün de katıldığı namaz sonrasında bayramlaşma yapıldı.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'taki konaklama tesislerinde barınan 17 bin Suriyeli ise bayram namazını ülkelerinden uzakta kılmanın burukluğunu yaşadı. Tekbirlerle Sahra Hastanesi bahçesinde toplanan Suriyeliler, Teysir İsmail'in kıldırdığı namazın ardından birlik ve beraberlik konulu hutbeyi dinleyip ülkelerinde yaşanan çatışmaların bir an evvel sona ermesi için dua etti. 

Namaz sonrası çadır ziyaretleri yapan Suriyeliler, birbirleriyle kucaklaşarak bayramlaştı.

Suriyeli Muhammet Zeydan,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, bundan sonraki bayramları ülkesinde ailesi ve yakınlarıyla geçirmek istediklerini söyledi.

Suriyeli vatandaşlara kapılarını açtığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a minnettar olduğunu belirten Zeydan, olayların bitmesi ve barış içinde yaşamak için dua ettiklerini söyledi.

Bir bayrama daha Türkiye'de girdiklerini ifade eden Ahmet Bitar da kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, "İnşallah bundan sonraki bayramları Türk halkıyla Arafat Dağı'nda birlikte geçiririz" dedi.

Gaziantep

Nizip ilçesindeki çadır ve konteyner kentlerde kalan Suriyeliler, bayram namazlarını kıldı.

AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Sarı ve Ali Şahin ile Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları'nın da eşlik ettiği Suriyeliler, namazlarını konteynerkentte kıldı.

Suriyelilerle namaz kılıp dua eden milletvekilleri, Kurban Bayramı'nın dünyaya barış, huzur ve refahı müjdelemesini temenni etti. Namazın ardından Sarı, Şahin ve Sarıfıkıoğulları, Suriyeli sığınmacılarla bayramlaştı.

Namazdan sonra gerçekleştirilen bayramlaşma töreninde Suriyelilere, kamp yetkilileri tarafından şeker ve kolonya ikram edildi.

AA

HABERE YORUM KAT