1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriyeli Muhacirden Anlamlı Mesaj: 'Kırgın Değiliz, Minnet Duyuyoruz'
Suriyeli Muhacirden Anlamlı Mesaj: 'Kırgın Değiliz, Minnet Duyuyoruz'

Suriyeli Muhacirden Anlamlı Mesaj: 'Kırgın Değiliz, Minnet Duyuyoruz'

Gaziantep’te bir grup tarafından darp edilen Suriyeli sığınmacı Muhammed Said Al Jazeera’ya konuştu, “Türkiye halkı bize fazlasıyla tahammül etti, minnettarız, yaşananlar için kırgın değiliz” dedi.

A+A-

Yılmaz BilgenAl Jazeera

Gaziantep Ünallar Mahallesi'nde ev sahibi Hıdır Çalar'ın Suriyeli kiracısı tarafından öldürülmesinin ardından kentin birçok mahallesinde olaylar çıkmış, 10'dan fazla Suriyeli yaralanmış, Suriyelilere ait birçok işyeri ve araç tahrip edilmişti. Çıkan olayların ardından çok sayıda Suriyeli kenti terk etmeye başladı. Suriye’de Mart 2011’den beri devam eden ve 191 bin kişinin ölümüne neden olan iç savaştan kaçan 1 milyonun üzerinde Suriyeli Türkiye’de yaşıyor. Gaziantep en fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırlayan kentlerden biri.

Halep’in orta halli mahallelerinden Şaar’ da taksicilik yaparak hayatını sürdürürken çıkan savaşla birlikte tüm hayatı değişen ve evine isabet eden varil bombasından sonra umut kapısı olarak Türkiye’yi gören Suriyeli sığınmacılardan biri Muhammed Said Suci.

Suriyeli mültecilere yönelik olayların arttığı günlerde bir akşam iş dönüşü Güneykent mahallesinde bulunan evine dönen Muhammed Said’i kötü bir sürpriz karşıladı.

18 Ağustos akşamı saat  20.00 sularında evine yakın bir sokak arasında aniden karşısına çıkan 4 kişilik bir grup kendisine saldırdı. Aldığı darbelerle kendisinden geçen Muhammed Said, aynı kişiler tarafından bir inşaat çukuruna atıldı. 3,5 saat kaldığı çukurda inleme seslerini duyan bir mahalle sakini tarafından çağırılan ambulansla devlet hastanesine kaldırılan Suriyeli Muhammed bir gece komada kaldı.

Bel, çene ve kol bölgesinde kırıklar bulunan Muhammed hastanede  10 gün tedavi gördükten sonra  taburcu edildi ve evine döndü.

Gaziantep’ in 40 dereceyi bulan sıcağında, tek bir odadan ibaret  evlerinde ziyaret ettiğimiz Suci Ailesi, bir taraftan yokluk ve imkansızlıkla mücadele ederken diğer yandan bundan sonrası için kendilerini bekleyen belirsizliğin endişesini yaşıyor.

‘Mecbur kalmasak gelmezdik’

Muhammed Suci'nin eşi Dua Suci, “Evimiz varil bombalarıyla mahvolmasaydı gelmezdik. Ölsek de kendi memleketimizde ölürdük. Orada varil burada linç. Tüm bu olup bitenler karşısında şaşkınız. Eşimi tanımış olsalar gerçekten onu bu duruma sokmazlardı. Şayet ona bir şey olsa biz ne yapardık. Kim bize sahip çıkardı. Halimiz ne olurdu bilmiyorum. Ben biri engelli 2 çocukla yabancısı olduğum bir ülkede ne yapabilirdim” diyor.

Çenesi kırık olduğu için konuşmakta zorlanan Muhammed Said ise tüm yaşananlara rağmen kırgın olmadığını ve bu olanların tüm Türk halkına mal edilmemesi gerektiğini belirtiyor:

“Ortada net bir provokasyon ve kışkırtma var. Türkiye halkı bize fazlasıyla tahammül etti. Bugüne kadar yaptıkları minnet duymamız için bize yeter. Bizim içimizde de yanlış insanlar bulunuyor. Kötü şeyler yapan Suriyeliler de var. Ancak Türk kardeşlerimiz bunu tüm Suriyelilere karşı bir nefret sebebi görmesinler. Bunu özellikle rica ediyorum. Yanlış yapanlar cezalandırılsın”

Dua Suci, “Bir taraftan eşim sırf Suriyeli olduğu için dövülürken diğer taraftan çevremizde bulunan bir çok Türkiye vatandaşı bu durumdan dolayı bizden helallik istiyor, bize yardım etmek istiyorlar. Bir taraftan korkuyoruz diğer yandan da ümitleniyoruz. İnşallah bizim başımıza gelenleri kimse bir daha yaşamaz” ifadelerini kullanıyor.

Varil bombalarından kaçtı

Halep merkezde 10 yıldır taksicilik yapan Muhammed Said, savaşın başlaması ile birlikte Halep-Kilis sınır kapısı arası yolcu taşımaya başladı.

9 yıl önce Azez’li Dua ile evlenen Said’in bu evlilikten 2 erkek çocuğu var. İlk çocuğu Hüseyin bebeklik döneminde geçirdiği menenjit hastalığından dolayı gözlerini kaybetmiş. Gözleri görmeyen Hüseyin 6 yaşında ve 5 yıldır yatağa bağımlı yaşıyor. Ailenin küçük çocuğu Vaddah ise 5 yaşında.

Her an yüz yüze oldukları ölüm gerçeğine rağmen Halep’ten ayrılmayan Suci ailesi, bir gece evlerine isabet eden varil bombasından sadece canlarını kurtulabildiler ve son umut olarak gördükleri Gaziantep’e göç etmek zorunda kaldılar.

Hiçbir birikimi olmadığını söyleyen Muhammed Said,  Halep’ te 6 ay önce tek gelir kaynağı olan ticari taksinin de çalındığını ve bir yakını tarafından Gaziantep’in Güneykent mahallesinde bulunan tek göz evi 500 tl aylık kira ile tuttuklarını söylüyor.

Said, bir halı yıkama fabrikasında bulduğu işte 200 tl haftalıkla çalışmaya başladı. Suci ailesi bazı yardım kuruluşlarından aldıkları yardımlarla birlikte kıt kanaat geçinmeye çalışıyor.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum