1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Müezzinin Bombalara Meydan Okuyan Sesi
Suriyeli Müezzinin Bombalara Meydan Okuyan Sesi

Suriyeli Müezzinin Bombalara Meydan Okuyan Sesi

Hava saldırılarının ve çatışmaların tozu dumana kattığı Suriye'de bir müezzin, nöbet tuttuğu bin yıllık câmîden ezanlarını yükseltmeye devam ettiriyor.

A+A-

Suriye’deki savaşa, yıkıma ve yaşanan acılara rağmen Doğu Guta'daki Kefer Batna Câmîsi’nin minaresinden 20 yıldır insanları namaza çağırma görevini büyük bir iştiyakla sürdüren 47 yaşındaki Halil Halave, Allah'ın eviyle arasında kurduğu bağı “Bu câmî benden ve sahip olduğum her şeyden daha değerli. 2 yıl önce burayı bombaladıklarında ve sütunu yıkıldığında vücûdumdan bir parçanın koptuğunu hissettim. Yaşadığım hüzün ve keder bu gezegene sığmıyor.” ifadeleriyle anlatıyor.

Gözyaşlarını tutamayan Halave, Doğu Guta'daki ablukaya, gökyüzünden yağan bombalara aldırış etmeden, son nefesine kadar, vazifesini yapacağını ve câmîye hizmet edeceğini söylüyor.

Hiç aksatmadan okuduğu ezanlarla, yaşadığı Kefer Batna’nın simgelerinden biri hâline gelen Halave, vaktinin çoğunu câmînin hizmeti, temizliği ve bakımıyla ilgilenerek geçiriyor. Gün boyu câmî işleriyle uğraşan, avludaki yeşillik ve çiçekleri sulayan Halave, kendisini çok fazla göremedikleri için eşi ve çocuklarının da sitemine maruz kalıyor.

“Barbar Rejimlerden Başka Kim Câmîleri Bombalar ki?”

Halave, Doğu Guta'nın en eski câmîlerinden olan ve bin yıllık bir tarihi bulunan Kefer Batna'nın da ülkedeki savaştan nasibini aldığını belirtiyor. Câmînin sütununun 2014 yılındaki hava saldırısı sırasında yıkıldığını, bir yıl sonra da câmî çevresinin bombalandığını aktaran Halave, “Bombalar düştüğü sırada ikindi namazındaydık. Kimseye bir şey olmadı. Câmîde bazı küçük zararlar meydana geldi. Suriye rejimi gibi barbar rejimlerden başka kim câmîleri bombalar ki?” ifadelerini kullanıyor.

Câmîdeki onarımların fakirlerin infaklarıyla yapıldığını anlatan Halave, bunun câmîye çok farklı bir maneviyat kattığını, cemaatin fazla olduğunu, insanların burada huzur ve güven duyduğunu aktardı.

Kefer Batna'nın bağlı olduğu ve direnişçilerin kontrolündeki Doğu Guta, 3 yıldan bu yana Beşşar Esed rejimi tarafından abluka altında tutuluyor. Hava saldırıları nedeniyle on binlerce sivilin hayatını kaybettiği bölgede, tüneller yoluyla ihtiyaçların temin edildiği kaydedildi.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum