1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Kürtlerden Muhalif Koalisyona Katılma Kararı
Suriyeli Kürtlerden Muhalif Koalisyona Katılma Kararı

Suriyeli Kürtlerden Muhalif Koalisyona Katılma Kararı

Suriye Ulusal Koalisyonu başkanı Ahmed Carba ile Kürt Ulusal Konseyi başkanı Abdulhakim Beşar’ın bir anlaşma imzaladıklar.

A+A-

Haksöz Haber

El-Hayat gazetesi Suriye Ulusal Koalisyonu başkanı Ahmed Carba ile Kürt Ulusal Konseyi başkanı Abdulhakim Beşar’ın bir anlaşma imzaladıklarını yazdı. Buna göre Beşar Koalisyonun başkan yardımcılığına getirilirken Kürt hareketi de muhalif cephe içinde yer almış olacak. Bununla birlikte PYD lideri Salih Müslim anlaşmayı reddettiğini ve Kürt Yüksek Komitesi’nin onaylamadığı hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini duyurdu.

Kürt İlerici Demokratik Partisi başkanı Abdulhamid Derviş el-Hayat’a yaptığı açıklamada taraflar arasında İstanbul’da varılan mutabakatla 16 maddelik bir anlaşma imzalandığını bildirdi. Anlaşma Kürtlerin anayasal haklarının tanınmasını, Suriye Arap Cumhuriyeti isminin Suriye Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini, Ulusal Koalisyon’un 114 üyeli genel meclisi içinde Kürt Ulusal Konseyinin 11 üyeyle temsil edilmesini ve ayrıca 19 üyeli siyasi komisyonu içinde de 3 üye bulundurması hususlarını içeriyor.

27 Ağustos’ta İstanbul’da imzalandığı bildirilen anlaşma kesinleşmesi için Kürt Ulusal Konseyinin 6 Eylül’deki toplantısını bekleyecek. Aynı anlaşma 14 Eylül’de yapılacak Suriye Ulusal Koalisyonunun genel kurulunda da ele alındıktan sonra kesinleşmiş olacak.

HABERE YORUM KAT