1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Kürtler Çadır Kente Kavuşuyor
Suriyeli Kürtler Çadır Kente Kavuşuyor

Suriyeli Kürtler Çadır Kente Kavuşuyor

Halep'e bağlı Kobani'deki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan misafirler için Suruç ilçesinde 20 bin kişilik kamp kurulacak.

A+A-

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin barınmaları için planlanan 20 bin kişilik kampın 2 ay içerisinde hizmete gireceğini söyledi.

Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kobani (Ayn el Arap) bölgesindeki çatışmalar nedeniyle ülkelerinden kaçan yaklaşık 190 bin Suriyeli Kürt'ün Türkiye'ye sığındığını belirtti.

Sığınmacıların ilk olarak geçici barınma merkezlerinde ağırlandığını belirten Çiftçi, yaklaşan kış şartları dolayısıyla misafirler için çadır kent kurulacağını aktardı. Kampın, 11 Nisan Mahallesi yakınındaki bir alana kurulacağını hatırlatan Çiftçi, "Birkaç gün içerisinde çalışmalara başlayacağız. Çünkü önümüz kış ve bu insanları daha iyi şartlarda misafir etmemiz gerekiyor. Sığınmacılar için planlanan 20 bin kişilik kamp 2 ay içerisinde hizmete girecek. Misafirlerimizin yaşam koşullarını daha iyi seviyeye getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Çiftçi, çadır kente öncelikle park ve bahçelerde hayata tutunmaya çalışan konuklar alınacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT