1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 'Suriyeli Kürt Partiler Arasında Anlaşma Yok!'
'Suriyeli Kürt Partiler Arasında Anlaşma Yok!'

'Suriyeli Kürt Partiler Arasında Anlaşma Yok!'

Son günlerde Erbil'de yoğunlaşan ve BDP ile KDP'nin ara buluculuğunda gerçekleşen görüşmelerde PYD ile diğer Suriyeli Kürt partiler arasında siyasi ittifaka varıldığı iddialarının gerçekliği yansıtmadığı öğrenildi.

A+A-

Son günlerde Erbil’de yoğunlaşan ve BDP ile KDP’nin arabuluculuğunda gerçekleşen görüşmelerde PYD ile diğer Suriyeli Kürt partiler arasında siyasi ittifaka varıldığı iddialarının gerçekliği yansıtmadığı öğrenildi.

AA’nın dün geçmesi üzerine Türkiye basınında geniş yankı bulan bir haberde Erbil görüşmelerinin olumlu sonuçlandığı, taraflar arasındaki siyasi krizin sona erdiği ve PYD ile diğer Kürt partileri arasında siyasi ittifak sağlandığı iddia edilmişti. Bu haber ve iddiaların aynısını üstüne abartılar ekleyerek ANF ve KCK tarafı da dillendirmişti.

Ancak bölgede iki tarafa karşı eşit mesafede duran ve gelişmeleri mümkün mertebe olgular üzerinden nesnel şekilde aktarmaya çalışan medya kesimleri dolaşımdaki bu şişirilmiş haberlere karşı temkinli bir yayın izliyor.

Kaldı ki ANF ve AA kaynaklı haberlerde Yüksek Kürt Konseyi’nin (DBK) EGRK/PYD kanadındaki üyelerine fazlasıyla yer verildiği, gelişmelerin neredeyse tamamen bunların dilinden aktarıldığı dikkat çekiyor. Hatta AA kaynaklı haberde DBK’nın PYD kökenli üyesinin ağzından tarafların Cenevre-2’ye tek heyetle gidip Kürtleri temsil edeceği kararına varıldığı belirtilirken, haberin sonunda bir ENKS (Kürt Ulusal Konseyi) temsilcisinin “Öncelikle Suriye muhalefeti ile birlikte Cenevre-2’ye katılmayı deneyeceğiz. Olmasa…” şart cümlesi adeta es geçildi.

PYD ile birlikte 2012’deki Erbil sözleşmesine bağlı olarak oluşturulan ancak işlevsiz kalan Yüksek Kürt Konseyi/DBK’nın ENKS kanadının temsilcisi İsmail Hemê’nin konuyla ilgili yaptığı değerlendirme ise abartılarla şişirilmiş bu gelişmenin özünü birinci ağızdan yansıtması açısından önemli.

ERBİL SÖZLEŞMESİ BİTTİ!

Facebooktaki sayfasından konuyu değerlendiren Hemê’nin serdettiği görüşler Rûdaw gibi muteber kaynaklarda da geniş yankı buldu. Aynı zamanda Yekitî partisinin politbüro üyesi de olan Hemê, PYD/EGRK ile ENKS arasındaki anlaşmazlığın aynı zamanda daha önceki sözleşme metni uyarınca kurulan DBK/Yüksek Kürt Konseyi’nin de bittiği anlamına geldiğini söylüyor.

TOPLANTININ SONUCU NE BİR SÖZLEŞMEDİR, NE DE YENİ BİR SÖZLEŞMEYE DOĞRU HAZIRLIKTIR!

Erbil’de birkaç gün süren görüşmelerin sonucu üzerine dün yapılan basın toplantısı hakkında bilgi aktarımlarında ve değerlendirmelerde bulunan Hemê, birkaç hususta kararlara varıldığını teyit etmekle birlikte bunların taraflar arasında süre gelen daha köklü sorunlara oranla çok da önemli olmadığını ifade etti. PYD’nin zindanlarında bulunan muhalif tutukluların serbest bırakılması ve Sêmalka sınır kapısının daima açık tutulması hususlarında karara varıldığını teyit eden Hemê, Cenevre-2’de Kürtlerin ortak bir heyetle temsili konusuna ise şüpheyle baktığını söyledi. Taraflar arasında daha köklü sorunların bulunduğunu hatırlatan Hemê, bunların çözümüne ilişkin olarak hiçbir mesafenin alınmadığını belirterek bununla birlikte düşünüldüğünde bu toplantı ve çıkardığı sonuçların ne bir sözleşme ne de yeni bir sözleşme için bir ön hazırlık niteliği taşıyamayacağını kaydetti.

KÖKLÜ SORUNLAR OLDUĞU GİBİ DURUYOR!

Daha köklü sorunlar olan PYD’nin geçici yönetim ilanı, DBK/Yüksek Kürt Konseyi’nin fonksiyonsuzluğu ve Kürtlerin dış dünyada temsili gibi hususlarda herhangi bir anlaşma sağlanmadığı ve bu hususların görüşmelerde kadük kaldığını belirten Hemê, bu ve benzeri köklü sorunlar durdukça taraflar arasında kalıcı bir barışın varlığından söz edilemeyeceğini söyledi. Böyle bir zeminde aslında bu toplantı sonucunun geçmişteki Erbil Anlaşmasının bittiğinin resmen ilanı anlamına geldiğini belirterek, alınan kararların ise ilişkilerin tamamen kopmaması, görüşme kapılarının bir şekilde açık tutulması ve Kürtlerin daha fazla sıkıntı çekmemesine mebni olduğunu ifade etti.

TUTUKLULARIN SERBEST BIRAKILMASI KARARI ZOR UYGULANIR

Varılan kararlar arasındaki tutukluların serbest bırakılmasının da biraz zor olduğunu belirten Hemê, iktidar tekelini elinde tutan PYD’nin bu tutuklulara ENKS gibi bakmadığını ve bu nedenle siyasi tutukluları serbest bırakma kararını pratiğe aktarmada güçlüklerin söz konusu olmaya devam edebileceğini söyledi. Hemê, 2012’deki anlaşma gereği kurulan Yüksek Kürt Kurulu’na işlevsellik kazandırılması ve geçici yönetim olayının konuşulup nasıl anlaşmaya varılabileceği gibi en temel anlaşmazlık noktalarının çözümünün başka bahara ertelendiğini belirterek bunlar olmadan bir çözüm ve ittifaktan söz edilemeyeceğini kaydetti.

Islahhaber.com

HABERE YORUM KAT